Designed by:
SiteGround web hosting Joomla Templates
Co to jest most protetyczny?
poniedziałek, 20 lutego 2012 22:35

Informacje od dentysty: Co to jest most protetyczny?

Mosty protetyczne pozwalają na odbudowę brakujących zębów wykorzystując pozostałe zęby własne pacjenta. Zęby własne, które przeznaczono pod most protetyczny nazywane są zębami filarowymi. Zęby filarowe okoronowuje się,a zęby brakujące pomiędzy zębami filarowymi uzupełnia się w postaci przęsła zamocowanego pomiędzy koronami zębów filarowych, stąd nazwa most protetyczny.

 

Mosty protetyczne są rodzajem uzupełnień stałych czyli takich, które są na stałe zamocowane w jamie ustnej przy wykorzystaniu zębów własnych  - po zacementowaniu przez lekarza protetyka pacjent nie ma możliwości samodzielnego ich wyjęcia.

Mosty protetyczne nie zawsze mogą być wykonane. W zależności od indywidualnego przypadku oraz stanu uzębienia wykonywane są mosty do uzupełnienia uzębienia. W przypadku dużych braków uzębienia (koło siebie) np. braku całego łuku zębowego niemożliwe jest wykonanie mostu protetycznego. Most taki nie będzie trwały ze względu na rozkładanie się sił podczas przeżuwania pokarmów.

Mosty protetyczne mogą być wykonywane z różnego typu materiałów np.porcelany, pełnoceramiczne lub tymczasowe wykonane z akrylu. Od materiału z jakiego wykonany jest most uzależniona jest jego wytrzymałość oraz wygląd estetyczny.

Najbardziej wytrzymałe oraz najładniejsze pod względem estetycznym są mosty wykonane z porcelany. Nadto mosty wykonane z tego materiału są mostami najbardziej trwałymi oraz najmniej podatnymi na uszkodzenia oraz zaczernienia jakie występują podczas picia kawy oraz palenia papierosów u pacjentów.

 
Niniejsza strona ma charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi reklamy prowadzonej przez Gabinet Stomatologiczny. Przyjęcie przez Gabinet Stomatologiczny zlecenia wymaga osobnego kontaktu i nie może nastąpić za pośrednictwem niniejszej strony.