Jak odróżnić ząb mleczny od stałego? – Cechy zębów pomogą ci zrozumieć, które z nich należy zachować. Zęby mleczne są ważne dla rozwoju zębów stałych. Mają duże komory miazgi, które pomagają zębowi przebić się przez dziąsło. Poza tym, torują drogę zębom stałym do prawidłowego wzrostu. Poznaj ich cechy charakterystyczne poniżej. Poniżej wymieniono niektóre z cech zęba mlecznego.

Mamelony pomagają zębom przedrzeć się przez dziąsła

Czym są melony? Są to zaokrąglone wypukłości na zębach siecznych, w miejscu, gdzie zęby po raz pierwszy przebijają się przez dziąsła. Choć z czasem szybko się ścierają, rodzice powinni zwrócić uwagę na wygląd dziecka i w razie wątpliwości zasięgnąć porady stomatologicznej. W tym artykule wyjaśnimy, czym są mamelony i jak pomagają zębom przedrzeć się przez dziąsła. Omówimy również rolę tych wypukłości w uśmiechu.

Mamelony są widoczne, gdy u dziecka pojawiają się pierwsze zęby. Zazwyczaj ścierają się one wraz z wyrzynaniem się zębów. Czasami mamelony ścierają się całkowicie dopiero w wieku dorosłym. Jeśli jednak u dziecka występuje opóźnienie wyrzynania się zębów lub nieprawidłowe ustawienie szczęki, mamelony mogą pozostać na zębach na stałe. Dobra wiadomość jest taka, że mamelony mogą być skorygowane przez dentystę.

Chociaż mamelony nie mają wpływu na zdrowie jamy ustnej dziecka, nie są zbyt atrakcyjne. Mamelony można usunąć za pomocą zabiegu stomatologii estetycznej zwanego reshapingiem zębów. Podczas tego zabiegu dentysta nada zębom kształt i zmieni ich kontur. Choć mogą one wyglądać nieestetycznie, w rzeczywistości pomagają zębom przedrzeć się przez dziąsła. Jeśli niepokoi Cię wygląd Twojego dziecka, porozmawiaj z dentystą, aby dowiedzieć się o zabiegach stomatologii estetycznej.

Zęby mleczne mają duże komory miazgi

W porównaniu z zębami dorosłych zęby mleczne mają większe komory miazgi, przez co są podatne na infekcje i stany zapalne. Bardzo ważne jest, aby dzieci korzystały z opieki stomatologicznej, aby zapobiegać próchnicy, zanim się ona rozwinie. Na szczęście próchnica jest często uleczalna we wczesnych stadiach. Oto kilka sposobów, dzięki którym możesz utrzymać zdrową jamę ustną swojego dziecka. Po pierwsze, pamiętaj, że zęby mleczne są bielsze niż zęby dorosłych. Ponadto ich szkliwo jest cienkie, co czyni je bardziej podatnymi na ubytki w uzębieniu.

Gdy dziecko osiągnie wiek trzech lat, jego uzębienie pierwotne składa się z dwudziestu zębów mlecznych, czyli baby teeth. Zęby te zaczynają się formować w okresie embrionalnym, a pierwsze zauważalne są już w szóstym miesiącu życia. Po ich wyrznięciu dziecko ma zazwyczaj 20 zębów pierwotnych – dziesięć górnych i dziesięć dolnych – które wypadną, zanim przekształcą się w zęby stałe. Pierwsze zęby dziecięce nazywane są centralnymi siekaczami i zaczynają pojawiać się około szóstego lub siódmego miesiąca życia. Do drugiego i pół roku życia większość zębów pierwotnych jest już wyrżnięta. Jako pierwszy pojawia się pierwszy centralny siekacz, zwany również „zębem mlecznym”, a po nim dwa kolejne centralne siekacze.

W przeciwieństwie do zębów stałych, zęby mleczne wyrastają wcześnie i nie mieszczą się w szczęce osoby dorosłej. W szczęce dziecka znajdują się dwie pary zębów pierwotnych – górny i dolny siekacz oraz para pierwszych trzonowców w każdej szczęce. Oba zestawy zębów są równie ważne dla rozwoju dziecka. Chociaż rodzice często ignorują znaczenie zębów mlecznych, nie powinni ich zaniedbywać.

Zęby mleczne torują drogę zdrowym, prawidłowo ustawionym zębom stałym

Zęby mleczne Twojego dziecka są znane jako zęby pierwotne i odgrywają ważną rolę w rozwoju jamy ustnej. Ich podstawową pozycją jest pełnienie roli przewodników dla nowych, stałych zębów. Ponieważ jama ustna dziecka jest zbyt mała dla pełnego zestawu zębów stałych, zęby mleczne mogą nie pojawić się w prawidłowej pozycji. Może to powodować problemy takie jak krzywe zęby, bruksizm i zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego (TMJ).

Zęby mleczne są podobne do ich dorosłych odpowiedników. Odgrywają one ważną rolę w rozwoju kości szczęki i budowy twarzy. W związku z tym ważne jest, aby chronić te zęby przed próchnicą. Uszkodzony ząb pierwotny może utrudnić dziecku zdolność do żucia pokarmów i normalnego mówienia. Wadliwe zęby pierwotne mogą również uszkodzić rosnący pod nimi ząb stały. Ponadto zęby mleczne mogą być podatne na infekcje.

Zęby mleczne Twojego dziecka służą wielu celom, od jedzenia po uśmiechanie się. Powinieneś upewnić się, że dobrze o nie dbają, ponieważ za kilka lat staną się zębami stałymi. W razie jakichkolwiek pytań możesz zasięgnąć porady stomatologa. Dbanie o zęby mleczne dziecka jest ważnym krokiem w rozwoju zębów stałych dziecka. Zdrowa jama ustna będzie sprzyjać wzrostowi zdrowych, prawidłowo ustawionych zębów stałych.

Podobne tematy