Niedobory niektórych witamin i minerałów są często przyczyną łamliwych zębów. Istnieje kilka sposobów radzenia sobie z kruchymi zębami, w tym stosowanie lodu na bolący ząb. Picie herbaty z mięty pieprzowej może ukoić dziąsła. I chronić się przed ostrymi przedmiotami i krawędziami. Korzystanie z nocnego ochraniacza na zęby może zmniejszyć zużycie. Oto kilka domowych sposobów leczenia:
Ten artykuł jest wynikiem naszej współpracy z poradnik-dentystyczny.pl
Niedobory witamin i minerałów powodują łamliwe zęby
Niedobory witamin i minerałów mogą prowadzić do łamliwych zębów. Te minerały i witaminy odgrywają ważną rolę w naszym ogólnym zdrowiu. Bez nich nasze zęby staną się kruche, a nawet mogą wystąpić inne problemy. Na przykład, niedobór witaminy A może skutkować kruchymi zębami, a nawet zwyrodnieniem ślinianek. Może nawet zwiększyć ryzyko wystąpienia ubytków. Witamina A jest szczególnie ważna dla niemowląt, ponieważ pomaga zapobiegać próchnicy zębów.
Niedobory wapnia i fosforu mogą powodować zniekształcenia zębów i utratę kości szczęki. Niedobory wapnia mogą również prowadzić do łamliwości zębów i próchnicy. Niedobory tych witamin są powszechne u starszych osób dorosłych, diabetyków oraz osób stosujących dietę wegetariańską lub wegańską. Niedobór witaminy D może również powodować niedorozwój zewnętrznych i wewnętrznych warstw zębów. W obu przypadkach ważne jest przyjmowanie suplementów wapnia.
Witamina D ma kluczowe znaczenie dla zdrowia zębów. Bez wystarczającej ilości witaminy D zębina nie będzie miała odpowiedniej siły, aby chronić się przed infekcjami. Ponadto brak witaminy D może prowadzić do osteoporozy, co z kolei może powodować kruche zęby. Najlepszym sposobem na sprawdzenie poziomu witaminy D jest pomiar poziomu 25(OH)D (witaminy D) we krwi. Jeśli Twój poziom jest niższy niż 20 ng/ml, to masz niedobór witaminy D.
Mimo że jest to stosunkowo prosta i nieskomplikowana koncepcja, niedobór witaminy może wpływać na strukturę zębów i powodować wysokie ryzyko powstawania ubytków. Demineralizacja zębiny i szkliwa jest przyczyną powstawania ubytków w zębach. Niedobór witaminy A zaburza wydzielanie wapnia, fosforanów i magnezu. To z kolei prowadzi do zwiększenia porowatości i wżerów w szkliwie.
Przykładanie lodu w okolice bolącego zęba
Stosowanie lodu na bolący ząb jest sprawdzonym sposobem na złagodzenie bólu. Przyłożenie bloku lodu do bolącego obszaru zęba na około 7 minut może pomóc złagodzić ból. Ważne jest jednak, aby nie przykładać zbyt dużej ilości lodu do zęba, ponieważ lód może zdrętwieć ząb, dziąsła i otaczające tkanki. Jeśli nie masz żadnej alternatywnej metody leczenia bólu, wtedy możesz spróbować zastosować solankę lub żel znieczulający na dotkniętym zębie. Nie należy jednak próbować gryźć ani pić lodu, ponieważ spowoduje to zwiększoną wrażliwość na temperaturę.
Alternatywnie można przepłukać usta słoną wodą, aby wyeliminować bakterie, które powodują ból. Poza tym lód zmniejszy również obrzęk i stan zapalny w bolącym zębie. Przyłożenie lodu do bolącego zęba zmniejszy ból i obrzęk, co pozwoli Ci uniknąć wycieczki do dentysty. Przyłożenie lodu do bolącego zęba sprawi, że będzie on mniej wrażliwy, co sprawi, że leczenie będzie bardziej skuteczne.
Oprócz lodu możesz zastosować olejek goździkowy. Ta naturalna właściwość przeciwzapalna i antybakteryjna pomaga zmniejszyć ból i stan zapalny. Ponadto możesz zmieszać trochę proszku goździkowego z wodą lub miodem, aby przepłukać nim usta. Innym wspaniałym domowym środkiem jest cytryna, która jest zapakowana w witaminę C. Umieść klin cytryny między zębami obok bolesnego obszaru. Ssij sok z cytryny, aby uzyskać jego korzyści. Jeśli ból nie ustępuje, zastąp go świeżym.
Okłady z lodu mogą również zmniejszyć obrzęk spowodowany przez ząb. Stosowanie okładów z lodu na obszar bolesnego zęba może również zmniejszyć ból spowodowany przez ropień. Chociaż przykładanie lodu do obszaru bolącego zęba może przynieść tymczasową ulgę, ropień może prowadzić do zakażenia. Można również zastosować dostępne bez recepty środki przeciwbólowe, aby złagodzić ból. W przypadku dzieci stomatolodzy zazwyczaj zalecają Acetaminofen, natomiast w przypadku dorosłych – ibuprofen.
Stosowanie herbaty z mięty pieprzowej w celu ukojenia wrażliwych dziąseł
Jeśli szukasz naturalnego środka na wrażliwe dziąsła, herbata z mięty pieprzowej może być pomocna. Mięta pieprzowa zawiera ściągające garbniki, które pomagają zmniejszyć obrzęk i złagodzić ból. Wystarczy zaparzyć torebkę herbaty z mięty pieprzowej i przyłożyć ją do chorego zęba. Torebki z herbatą z mięty pieprzowej można również wykorzystać do uśmierzenia bólu, przykładając je do chorego zęba.
Innym olejkiem eterycznym, który jest korzystny dla wrażliwych dziąseł, jest kadzidło. Ten olejek eteryczny jest znany ze swoich właściwości antybakteryjnych i przeciwgrzybicznych. Możesz rozcieńczyć go w oleju nośnym, takim jak oliwa z oliwek, i nałożyć na bolesny obszar. Ten zabieg może przynieść ulgę w krótkim czasie. Możesz również dyfuzować olej dla dodatkowych korzyści. Stosuj go na wrażliwe dziąsła i zęby przez co najmniej 10 minut.
Możesz również zastosować olejek eteryczny z tymianku na bolący ząb. Tymianek zawiera tymol, który ma właściwości antybiotyczne i przeciwzapalne. Nałożenie kilku kropel tymianku na bolący ząb może złagodzić ból. Chociaż nie jest to odpowiednie dla małych dzieci, ta herbata może zapewnić tymczasową ulgę dla bolesnych zębów. Jeśli obawiasz się, że mięta pieprzowa może mieć negatywny wpływ na Twoje zęby, najlepiej skonsultuj się z dentystą.
Ochrona przed ostrą krawędzią
Jeśli masz kruche zęby, powinieneś spróbować chronić się przed ostrymi krawędziami, zakładając na noc ochraniacz lub tacę wybielającą na czas snu. Jeśli nie są one praktyczne, można również użyć wosku dentystycznego lub gumy bez cukru, aby pokryć ostre krawędzie zębów. Częste żucie i podjadanie również są przyczyną wyszczerbień zębów. Jeśli dojdzie do ukruszenia zęba, możesz odczuwać lekką wrażliwość na ból, a nawet silny ból, w zależności od stopnia uszkodzenia zęba i jego nerwów.
Emalia, twarda zewnętrzna powłoka zębów, jest wykonana z materiałów zmineralizowanych. Uszkodzenie tego materiału może spowodować powstanie poszarpanej, nierównej powierzchni. Gdy ząb ulegnie uszkodzeniu, może to być ostre, bolesne i szpecące. Można go naprawić u dentysty, ale jeśli nie jesteś wystarczająco pewny siebie, chroń się przed ostrą krawędzią za pomocą ochraniacza na usta lub tarczy dentystycznej.
Podobne tematy
Leave a Comment