W tym artykule odpowiemy na pytanie: „Jak wygląda wszczepianie implantów zębowych?”, przechodząc przez różne procedury z tym związane. Omówimy również przygotowanie miejsca chirurgicznego do wszczepienia implantu, czas rekonwalescencji oraz czego można się spodziewać podczas zabiegu. Jeśli masz jakiekolwiek pytania, chętnie pomożemy. Jeśli masz pytania dotyczące procesu, prosimy o kontakt z naszą praktyką dzisiaj.

Ten artykuł jest wynikiem naszej współpracy z osrodkiodwykowe.pl

Procedury

W zależności od potrzeb, procedury umieszczania implantów zębowych mogą trwać od kilku godzin do kilku dni. Jeśli potrzebujesz tylko jednego implantu, możesz potrzebować jednej wizyty w gabinecie, a reszta procedury zajmie około dwóch do trzech godzin. Liczba wizyt zależy od tego, ile zębów należy zastąpić oraz od ilości kości dostępnej dla implantu. Przed umieszczeniem implantu może być również konieczne przeszczepienie kości. Po przeszczepie kości można umieścić implant. Następnie implant zrasta się z kością szczęki i staje się częścią naturalnej linii dziąseł. Proces gojenia trwa od trzech do dziewięciu miesięcy. Po ustaleniu się implantu mocuje się do niego koronę za pomocą łącznika. Połączenie między implantem a koroną jest dokręcane w celu zapewnienia stabilności.

Do umieszczenia implantu potrzebna jest prowadnica, która pozwala na precyzyjne umieszczenie go z pominięciem ważnych struktur anatomicznych. Jeśli implant nie zostanie umieszczony prawidłowo, może powodować ból, a dziąsła mogą puchnąć i drętwieć. Po umieszczeniu implantu pod dziąsłem umieszcza się śrubę gojącą, która ułatwia gojenie się tkanki miękkiej wokół implantu i korony. Ten proces gojenia może trwać kilka tygodni.

Proces wszczepiania implantów rozpoczyna się od dokładnego badania i oceny. Zanim dentysta będzie mógł przeprowadzić zabieg wszczepienia implantu, może być konieczne wykonanie zdjęć rentgenowskich lub trójwymiarowej tomografii stomatologicznej. Zdjęcia rentgenowskie lub tomografia komputerowa pomogą dentyście określić ilość kości szczęki dostępnej do wszczepienia implantu oraz czy potrzebna jest dodatkowa augmentacja kości. Zdjęcia te pomogą mu również określić wszelkie struktury w jamie ustnej, których należy unikać podczas procesu wszczepiania implantów. Na przykład implanty stomatologiczne mogą uszkodzić zatoki lub nerwy pacjenta.

Proces wszczepiania implantów przebiega zazwyczaj w dwóch etapach. Pierwszy zabieg polega na wykonaniu niewielkiego nacięcia w dziąśle i przewierceniu się do kości. Po umieszczeniu tytanowego wkładu, kość wokół implantu zrasta się z nim, co nazywane jest osseointegracją. Proces ten jest kluczowy dla integracji implantu z kością i utworzenia naturalnie wyglądającego zęba. Po zakończeniu tego etapu, druga faza zabiegu obejmuje drugie nacięcie dziąsła w celu odsłonięcia ćwieka implantu. Po zagojeniu się dziąseł lekarz wykona sztuczną koronę na implant.

Przygotowanie do zabiegu implantacji

Przed zabiegiem implantacji należy się do niego przygotować. Zespół stomatologów przeprowadzi kompleksowe badanie, w tym wykona zdjęcia rentgenowskie i skany. Gdy lekarze będą mieli jasny obraz stanu zdrowia jamy ustnej pacjenta, będą mogli zaprojektować implant dopasowany do rozmiaru i kształtu naturalnych zębów pacjenta. Przygotowanie do operacji wszczepienia implantu obejmuje również analizę stopnia utraty kości. Jeśli takowe występują, może to wpłynąć na rodzaj potrzebnego implantu.

Na dzień przed zabiegiem nie należy palić papierosów ani spożywać alkoholu. Substancje te mogą hamować proces gojenia i mogą zwiększać ryzyko krwawienia i infekcji po zabiegu. Palenie i żucie tytoniu zwiększa ryzyko wystąpienia choroby dziąseł i awarii implantu. Oba te nawyki zmniejszają ilość tlenu we krwi i utrudniają gojenie się komórek organizmu. Palenie może również prowadzić do infekcji wokół miejsca wszczepienia implantu. W końcu musisz być tak zdrowy, jak to tylko możliwe.

W zależności od rodzaju znieczulenia, konieczne będzie wzięcie od trzech do pięciu dni wolnego od pracy lub szkoły. Pierwsze kilka dni po zabiegu poświęcone są na odpoczynek i pielęgnację jamy ustnej. Po trzech dniach można powrócić do regularnego harmonogramu, ale nie należy wykonywać żadnych forsownych czynności aż do upływu tygodnia. Jeśli konieczny jest post, należy skonsultować się z dentystą w celu uzyskania porady. W ten sposób można uniknąć stresującego i bolesnego dnia.

W fazie przedoperacyjnej należy zgłosić się do lekarza stomatologa i poddać się przed- i pooperacyjnej opiece stomatologicznej. Po zabiegu wszczepienia implantu należy odwiedzać stomatologa w celu wykonania kilku zabiegów czyszczących i konserwacyjnych. Procedura jest mniej stresująca i wymaga mniej czasu w klinice. Chociaż 99% operacji wszczepiania implantów kończy się sukcesem, pewne warunki zdrowotne mogą powodować komplikacje. Jeśli masz stan zdrowia, który zakłóca zdrowie zębów, możesz nie być dobrym kandydatem do zabiegu.

W dniu zabiegu należy zjeść lekkie śniadanie. Nie należy nic jeść wieczorem przed zabiegiem, ponieważ będzie to miało wpływ na zabieg. Jeśli masz IV sedacji, należy unikać jedzenia niczego po północy w nocy przed zabiegiem, aby zapewnić pusty żołądek. Ważne jest, aby przestać palić przed zabiegiem, ponieważ utrudni to gojenie. W przeciwnym razie należy skonsultować się z dentystą w sprawie innych możliwości leczenia. Dentysta przeprowadzi również badanie i ewentualnie przepisze antybiotyki.

Przygotowanie miejsca chirurgicznego

Przygotowanie miejsca chirurgicznego do wszczepienia implantów zębowych rozpoczyna się od przygotowania obszaru, w którym zostaną umieszczone implanty. Przygotowanie to będzie oparte na anatomii i geometrii korzenia. Lekarz zajmie się również przegrodą międzykorzeniową, aby umieścić implant we właściwej pozycji. Proces ten nazywany jest anatomicznie kierowanym przygotowaniem miejsca wszczepienia implantu. Może on pomóc w zapewnieniu udanego umieszczenia implantu. Poniżej przedstawiono kilka typowych procedur przygotowujących miejsce wszczepienia.

W jednym z badań naukowcy porównali czas potrzebny do przygotowania miejsca chirurgicznego przy użyciu dwóch różnych typów prowadnic chirurgicznych i konstrukcji szablonów. Do badania użyto dwóch prowadnic chirurgicznych: GKT z metalowymi tulejami i OGK z plastikową ramą prowadzącą. Autorzy ustalili, że w przypadku prowadnicy chirurgicznej z metalowymi tulejami wykonano mniej przygotowań implantu niż w przypadku prowadnicy bez metalowych tulei. Autorzy stwierdzili, że zastosowanie tych dwóch prowadnic chirurgicznych może zmniejszyć ilość czasu potrzebnego do wszczepienia implantu.

Właściwa higiena jamy ustnej jest ważna dla procesu rekonwalescencji. Po zabiegu zalecany jest płyn do płukania ust z chlorheksydyną. Ciepłe płukanki z użyciem słonej wody są zalecane cztery do pięciu razy dziennie. Okłady z lodu powinny być stosowane na stronę twarzy, na której umieszczono implanty. Okłady z lodu powinny być stosowane przez 20 minut na i 10 minut poza. Wilgotne ciepło jest również pomocne po operacji. Pacjent powinien unikać agresywnego plucia do czasu ustąpienia obrzęku.

Przygotowanie miejsca operacyjnego do wszczepienia implantu zęba polega na usunięciu części dziąsła. Po okresie gojenia kość szczęki będzie się dalej zrastać z implantem, co jest procesem znanym jako osseointegracja. Oznacza to, że tytan połączy się z kością otaczającą implant. Gdy kość ulegnie osseointegracji, zostanie przeprowadzony drugi zabieg polegający na przymocowaniu elementów łączących do słupków implantu. Ten ostatni etap procesu umożliwia połączenie implantu z nowym zębem i koroną.

Podczas wszczepiania implantów stomatologicznych stosuje się kilka technik chirurgicznych, w tym podnoszenie dna zatoki. Chirurg musi umieć określić prawidłowe anatomiczne punkty orientacyjne, aby ułatwić przeprowadzenie zabiegu. Poza określeniem miejsca wszczepienia implantu musi on posiadać wiedzę na temat biomateriałów i technik. Przeszczepy kości są pobierane z innej części pacjenta lub mogą być syntetyczne. W obu przypadkach przeszczepiona kość ma za zadanie zapewnić struktury nośne dla wzrostu nowej kości.

Czas rekonwalescencji

Kilka czynników może wpłynąć na czas rekonwalescencji po wszczepieniu implantu zęba, zarówno bezpośrednio po zabiegu, jak i w dłuższej perspektywie. Ilość potrzebnej kości może być u niektórych osób mniejsza niż u innych. Właściwa dieta i zaprzestanie palenia mogą być zalecane, aby przyspieszyć proces powrotu do zdrowia. Chociaż nie ma gwarancji okresu rekonwalescencji, właściwa pielęgnacja jamy ustnej po zabiegu pomoże skrócić czas potrzebny do powrotu do zdrowia. Ogólnie rzecz biorąc, implant zęba może przetrwać całe życie, jeśli jest odpowiednio pielęgnowany.

Dobra rutyna higieny jamy ustnej jest niezbędna w procesie gojenia. Należy używać płynu do płukania ust zawierającego chlorheksydynę lub ciepłej płukanki z solą. Płukanie płynem do ust jest zalecane cztery do pięciu razy dziennie, ale nie należy go energicznie wymachiwać. Po zabiegu należy unikać forsownych ćwiczeń i przykładać lód przez pierwsze 24 godziny. Aby zminimalizować obrzęk i ból, należy również stosować ciepłe płukanki z solą do przemywania tego obszaru. Przez trzy dni należy unikać jedzenia czegokolwiek żującego lub pikantnego.

Palenie tytoniu może również wpływać na proces gojenia się implantów stomatologicznych. Jeśli palisz, powinieneś spróbować przestać na tydzień po zabiegu. Palenie wydłuża proces gojenia i zwiększa ilość czasu potrzebnego do zagojenia. Dodatkowo może prowadzić do przeszczepów, które wymagają dłuższego czasu gojenia. Palenie jest szczególnie szkodliwe dla procesu gojenia. Zwiększa również ryzyko infekcji, co może prowadzić do awarii implantu zęba. Aby uniknąć ryzyka infekcji, należy również unikać alkoholu i narkotyków po zabiegu.

Sam zabieg jest stosunkowo prosty i wiąże się z niewielkimi zabiegami chirurgicznymi. Zazwyczaj po trzech dniach można powrócić do większości normalnych czynności. W pierwszym tygodniu po zabiegu można jeść miękkie pokarmy i unikać żucia twardych przedmiotów w pobliżu tego miejsca. Kilka dni po zabiegu można powrócić do normalnych czynności, takich jak chodzenie i jogging. Czas gojenia po wszczepieniu implantu zęba jest różny, a Twój konkretny przypadek określi jak długo to potrwa.

Podobne tematy