Jeśli chodzi o czyszczenie protez, prawdopodobnie zastanawiasz się, czego użyć, aby wyglądały jak najczystsze. Niektóre propozycje to nadtlenek wodoru, soda oczyszczona, słona woda i płyn do czyszczenia protez. Ale czy te metody rzeczywiście działają? A może powinieneś kupić środek do czyszczenia protez? Czytaj dalej, aby się dowiedzieć! Zaleca się stosowanie środka czyszczącego, który posiada certyfikat American Dental Association.

Soda oczyszczona

Jednym z najprostszych i najskuteczniejszych sposobów czyszczenia protez jest roztwór sody oczyszczonej. Substancja ta ma właściwości wybielające i dezodorujące, a także działa cuda na zapachy z protez. Możesz użyć niewielkiej ilości sody oczyszczonej w szklance ciepłej wody i wyszczotkować sodę w szczelinach protezy. To proste rozwiązanie pozwoli Ci wyeliminować nieprzyjemny zapach z protezy.

Jeśli chciałbyś użyć nadtlenku wodoru do czyszczenia protez, możesz również kupić butelkę nadtlenku wodoru. Roztwór, który zrobisz, może być używany zamiast markowych produktów. Wystarczy zmieszać nadtlenek wodoru z dwiema trzecimi szklanki wody. Pamiętaj jednak, aby dokładnie wypłukać protezę przed pozostawieniem jej na noc, aby zapobiec przeniesieniu alkoholu do ust. Rozwiązanie to należy również do najdroższych i nie jest zalecane do długotrwałego stosowania.

Chociaż protezy mogą się brudzić od cząstek jedzenia i płytki nazębnej, nadal ważne jest, aby utrzymać je w czystości i bez przebarwień. Picie niektórych napojów lub palenie papierosów również może powodować przebarwienia protez. Aby utrzymać protezy w czystości i wyglądać jak najlepiej, spróbuj użyć domowego rozwiązania, które zawiera składniki, które prawdopodobnie masz już pod ręką. Oprócz octu, soda oczyszczona ma również inne korzyści. Dodatkową zaletą rozwiązania domowej roboty jest to, że nie musisz wydawać dużo pieniędzy. Możesz nawet zrobić ją samodzielnie ze składników, które już masz w domu.

Chociaż stosowanie octu lub sody oczyszczonej do czyszczenia protez nie jest zalecane dla osób z ruchomymi protezami, może być skuteczne w usuwaniu niektórych plam. Użycie 5% roztworu może sprawić, że Twoje protezy będą wyglądały na czyste i jaśniejsze, a dla uzyskania najlepszych rezultatów bezpiecznie jest używać go codziennie. Ponadto, można użyć pasty do zębów i octu. W przypadku stosowania tych metod należy uważać, aby nie nakładać żadnego ze składników bezpośrednio na protezę.

Nadtlenek wodoru

Możesz wyczyścić swoje protezy za pomocą nadtlenku wodoru, mieszając go z wodą i mocząc je w roztworze. Potrzebujesz roztworu składającego się z 40 procent nadtlenku wodoru i 60 procent wody. Na każdą filiżankę nadtlenku wodoru należy użyć cztery piąte wody destylowanej. Następnie namocz protezy w roztworze przez około 10 minut lub 30 sekund. Po namoczeniu, dokładnie je wypłucz i wysusz. Nadtlenek wodoru jest bezpieczny zarówno dla Twoich naturalnych zębów, jak i dla protez zębowych i jest bardzo skuteczny w czyszczeniu.

Protezy mogą ulec przebarwieniu od herbaty lub kawy i jest to dobra okazja do usunięcia plam za pomocą nadtlenku wodoru. Jest to również opłacalna alternatywa dla indywidualnych tabletek do czyszczenia protez. Pomoże Ci zapobiec nieświeżemu oddechowi i infekcjom poprzez zabicie szkodliwych mikroorganizmów, które żyją na Twoich protezach. Nadtlenek wodoru można kupić w drogeriach lub u dostawców środków chemicznych.

Soda oczyszczona to kolejna świetna opcja. Połącz dwie łyżki sody oczyszczonej z ciepłą wodą i namocz w tym roztworze swoje protezy na noc. Następnego dnia rano wypłucz je. Możesz również namoczyć protezy w płynie do płukania ust i nadtlenku wodoru. Nadtlenek wodoru jest wystarczająco delikatny, aby usunąć nawet najbardziej uporczywe plamy, takie jak te spowodowane przez czerwone wino. Kilka kropel nadtlenku wodoru wybieli również Twoje protezy.

Innym domowym środkiem do czyszczenia protez jest ocet. Biały ocet jest znany jako całkowicie naturalny środek dezynfekujący i może skutecznie czyścić protezy. Można go zmieszać z wodą i pozostawić do namoczenia na noc. Po namoczeniu należy dokładnie wypłukać protezy. Możesz chcieć skonsultować się ze swoim dentystą przed wdrożeniem naturalnego środka do czyszczenia protez. Jeśli domowe rozwiązanie nie zadziała, możesz spróbować nadtlenku wodoru jako środka do czyszczenia protez.

Saltwater

Większość ludzi używa ciepłej wody do czyszczenia swoich protez, ale roztwór soli kuchennej i wody wykona zadanie równie dobrze. Pomoże on również utrzymać protezy w stanie zdezynfekowanym i wolnym od bakterii. Roztwór słonej wody najlepiej jest wypłukać swoje protezy po każdym użyciu, a następnie powtórzyć proces w razie potrzeby. Pozwoli to zachować świeżość protezy przez dłuższy czas.

Używanie nadtlenku wodoru do czyszczenia protez jest również skuteczną opcją, ale pamiętaj, aby dokładnie wypłukać je po każdym użyciu. Dzieje się tak dlatego, że nadtlenek wodoru ma działanie ścierne i może z czasem zniszczyć protezę. Pomaga on również zabić bakterie i płytkę nazębną, które gromadzą się w jamie ustnej. Płukanie protezy po każdym użyciu pomoże zapobiec nieświeżemu oddechowi i ułatwi Ci jej szczotkowanie.

Inną alternatywą jest namoczenie protezy w płynie do płukania ust. Upewnij się, że po tym dobrze spłukujesz, ponieważ niektóre z roztworów czyszczących zawierają szkodliwe substancje chemiczne i mogą spowodować wymioty z Twojej protezy. Poza tym nie zaleca się moczenia protez przez dłużej niż 10 minut, ponieważ alkohol może wysuszyć akrylową podstawę. Słona woda będzie również dezynfekować i dezodorować twoje protezy, więc jest to doskonała opcja, jeśli martwisz się o zdrowie swojej jamy ustnej i dziąseł.

Jeśli obawiasz się bakterii, nie używaj wybielacza, który może spowodować uszkodzenie materiału akrylowego protezy. Jeśli protezy są już przebarwione, konieczna może być wizyta u dentysty lub użycie płynu do czyszczenia protez z mydła do mycia naczyń i ciepłej wody. Jeśli obawiasz się, że słona woda uszkodzi protezę, wybierz roztwór o właściwościach antybakteryjnych.

Środek do czyszczenia protez

Chociaż dostępne na rynku środki do czyszczenia protez są często skuteczne, warto rozważyć zastosowanie również rozwiązania domowego. Do skutecznego czyszczenia protez można połączyć wybielacz i wodę, które należy rozcieńczyć jeden do dziesięciu. Jednak stosowanie wybielacza i wody w proporcji 50/50 może uszkodzić różową część protezy całkowitej. Do dalszego czyszczenia protezy użyj detergentu z zawartością wapnia. Pamiętaj, aby pozostawić protezę w roztworze wybielacza nie dłużej niż 10 minut, w przeciwnym razie może on zabarwić różową część protezy.

Chociaż najczęściej zalecana jest tabletka do czyszczenia protez, tylko jedna czwarta lekarzy POZ w krajach rozwijających się zaleca jej stosowanie. Natomiast w krajach rozwiniętych najczęściej stosowanymi metodami są zwykła pasta do zębów i płyn do płukania ust. W krajach rozwijających się znaczny odsetek DHCP w ogóle nie formułował podstawowych zaleceń. Sugeruje to, że zalecane metody niekoniecznie działają tak dobrze, jak powinny, a nawet mogą zagrażać integralności protez.

Środki do czyszczenia protez zębowych mogą być tak proste jak mydło do rąk lub łagodny płyn do mycia naczyń. Nie zaleca się jednak stosowania domowych środków czyszczących i pasty do zębów, ponieważ produkty te mogą powodować efekt wybielenia różowych części protezy. Z kolei myjka ultradźwiękowa to małe urządzenie przypominające wannę, które wykorzystuje fale dźwiękowe do wibracji protezy, usuwając drobne cząstki jedzenia i zanieczyszczenia. Jednak myjka do protez nigdy nie powinna zastąpić potrzeby codziennego szczotkowania.

Innym prostym i skutecznym domowym środkiem jest soda oczyszczona. Soda oczyszczona jest częstym składnikiem tradycyjnej pasty do zębów, a jej kwaśny charakter pozwala na rozbicie uporczywych resztek. Sodę oczyszczoną można zmieszać z wodą, aby uzyskać prosty domowy środek do czyszczenia protez zębowych. Wystarczy namoczyć protezy w tym roztworze przez 30 minut lub przez noc, a następnie dobrze je wypłukać. Ten domowy środek jest skuteczny do czyszczenia protez zębowych i jest bezpieczny do codziennego stosowania.

Sok z cytryny

Obecność bakterii i drożdży na protezach jest częstym problemem dla ponad połowy wszystkich użytkowników protez. Obecność tych bakterii i drożdży w jamie ustnej może spowodować poważne problemy w przypadku wystąpienia infekcji. Jeśli nosisz protezy, upewnij się, że często szczotkujesz zęby i używasz roztworu aloesu lub oleju z pestek grejpfruta, aby zwalczyć wszelkie drożdże i bakterie obecne na protezach. Innym skutecznym domowym środkiem zapobiegającym powstawaniu infekcji drożdżowej jest nakładanie na protezy ekstraktu z pestek grejpfruta lub oliwy z oliwek.

Możesz również zrobić własny środek do czyszczenia protez z powszechnie dostępnych składników. Sok z cytryny ma doskonałą moc wybielającą, co czyni go świetnym domowym środkiem do czyszczenia protez. Nie zaleca się jednak stosowania soku z cytryny na naturalnych zębach lub protezach, ponieważ może on wywołać ostrą reakcję na protezie. Jeśli spróbujesz tej metody, pamiętaj, aby najpierw skonsultować się ze swoim dentystą, ponieważ sok z cytryny może uszkodzić naturalną powierzchnię protezy.

Sok z cytryny jest również środkiem silnie erozyjnym. W badaniu porównującym różne soki owocowe, sok z cytryny miał najwyższą zawartość kwasu cytrynowego. Ponieważ kwasy są wrogiem szkliwa, przylegają do zębów i stanowią pożywkę dla bakterii powodujących powstawanie płytki i kamienia nazębnego. Na dłuższą metę skutkuje to powstawaniem ubytków. Podczas gdy sok z cytryny może mieć pewne korzyści zdrowotne, nie jest to dobry wybór do czyszczenia protez.

Prostym rozwiązaniem pozwalającym usunąć płytkę nazębną i bakterie z protez jest biały ocet. Ten prosty roztwór powinien być namoczony w twoich protezach przez noc. Po tym czasie należy szczotkować protezy jak zwykle. Sok z cytryny ma właściwości wybielające i usuwające plamy, które pomogą Ci utrzymać wygląd Twojej protezy. To także świetny sposób na pozbycie się plam na protezie i poprawę kondycji Twojego uśmiechu.

Podobne tematy