Jest wiele sposobów na czyszczenie protezy. Możesz ją namoczyć w nadtlenku wodoru, sodzie oczyszczonej lub occie. Następnie wyszczotkuj ją używając pasty do zębów, która zawiera nadtlenek wodoru. Możesz również namoczyć ją w occie, który ma silniejsze działanie czyszczące. Jednak nadal nie jest to zalecane do codziennego stosowania. Nadtlenek wodoru najlepiej jest pozostawić na krótki czas. Pamiętaj, aby po namoczeniu dokładnie spłukać.

Ten artykuł został przygotowany we współpracy z dyspozytor-medyczny.pl

Soda oczyszczona

Używanie sody oczyszczonej do mycia protez może pomóc w usuwaniu plam, odświeżaniu oddechu i czyszczeniu zębów bez ostrych środków chemicznych. W rzeczywistości soda oczyszczona jest używana do higieny jamy ustnej od ponad 100 lat. Według artykułu Instytutu Smithsonian, soda oczyszczona była jednym z pierwszych składników dentystycznych. Lekarze mieszali sodę oczyszczoną i inne składniki razem dla swoich pacjentów. Wiele z tych składników nie jest już używanych. Na przykład kwas solny został potępiony w Journal of the American Dental Association w 1931 roku, ponieważ za każdym razem powodował zmniejszenie szkliwa zębów o 3%.

Soda oczyszczona jest niezwykle uniwersalną substancją, ponieważ może być używana do wielu zastosowań związanych ze zdrowiem, od czyszczenia lodówki po odświeżanie dywanów. Substancję tę można łatwo zmieszać z wodą i wmasować w protezę, aby usunąć nieprzyjemne zapachy. Podczas moczenia protez, należy pamiętać o dokładnym wyszorowaniu powierzchni pastą z sody oczyszczonej. Może być trudno znaleźć środek do czyszczenia protez, ale ta prosta sztuczka działa za każdym razem.

Prosty roztwór octu i sody oczyszczonej może być skuteczny w czyszczeniu protez, ponieważ reakcja chemiczna pomoże uwolnić z nich czynniki powodujące plamy i garbniki. Aby przygotować roztwór sody oczyszczonej, wystarczy zmieszać jedną filiżankę białego octu z jedną filiżanką sody oczyszczonej. Należy pozostawić protezy w szklance na co najmniej pięć minut, aby umożliwić działanie mieszaniny. Protezy powinny pozostać w roztworze przez co najmniej pięć minut, zanim zostaną spłukane.

Ocet

Istnieje kilka różnych metod, których można użyć do czyszczenia protezy, w tym przy użyciu octu. Pierwsza metoda jest powszechnym środkiem domowym, który pomaga pozbyć się kamienia nazębnego i bakterii, które mogą powodować plamy. Inną metodą jest moczenie protezy przez noc w roztworze wykonanym z 10% octu. Chociaż ta metoda nie jest tak skuteczna jak wybielacz, może pomóc zdezynfekować protezy i usunąć szkodliwe bakterie. Wadą stosowania octu do czyszczenia protez jest to, że może on spowodować, że protezy staną się czarne i smoliste.

Inną opcją jest namoczenie protez w roztworze 50% octu i połowy wody. Pamiętaj, aby całkowicie pokryć protezę tym roztworem. Ocet pomoże zmiękczyć kamień nazębny, który może powodować plamy i nieprzyjemny zapach. Jeśli nie masz czasu, aby to zrobić, możesz po prostu namoczyć swoje protezy w roztworze na bazie wody przez noc. Możesz nawet usunąć kamień nazębny, mocząc protezy w roztworze octu i wody przez noc.

Jeśli jesteś fanem domowych rozwiązań do czyszczenia protez, ocet jest skutecznym sposobem na czyszczenie protez. Ważne jest jednak, aby postępować zgodnie z instrukcjami, aby zapewnić sobie jak najwięcej korzyści z tej metody. Jeśli nie używasz octu do mycia protez, możesz zamiast tego zmieszać wybielacz z wodą. Jednak należy upewnić się, aby wymieszać ocet i wodę świeże przed użyciem. Należy również upewnić się, aby przechowywać roztwór w ciemnym, chłodnym miejscu. Należy również przechowywać go w plastikowym pojemniku, aby można było go ponownie użyć.

Nadtlenek wodoru

Jeśli zastanawiałeś się, jak wyczyścić swoje protezy bez użycia ostrych środków chemicznych, nadtlenek wodoru może Ci w tym pomóc. Ten środek wybielający jest bezpieczny dla protez i naturalnych zębów, ma właściwości antybakteryjne i wybielające. Roztwór powinien składać się z co najmniej 40% nadtlenku wodoru, a 60% wody destylowanej. Wystarczy zamoczyć protezę w roztworze, dokładnie ją wypłukać i pozostawić na 15 minut, a następnie wyszczotkować szczoteczką dentystyczną.

Ponieważ protezy są wykonane z szorstkiej powierzchni, nadtlenek wodoru jest doskonałym środkiem czyszczącym dla protez. Rozwiązanie to jest bardziej przystępne niż pojedyncze tabletki do protez, a ponadto jest skuteczne w usuwaniu plam z kawy i herbaty. Płyn do czyszczenia protez na bazie nadtlenku wodoru można znaleźć w większości sklepów detalicznych. Jest łatwy w użyciu i można go znaleźć w prawie każdym sklepie spożywczym. Nadtlenek wodoru to również świetny sposób na czyszczenie plam i płytki nazębnej z protez.

Aby uzyskać najlepsze rezultaty, dokładnie wypłucz protezy przed namoczeniem ich w nadtlenku wodoru. Zanim zaczniesz używać nadtlenku wodoru do mycia protez, upewnij się, że są one czyste i wolne od pasty do zębów. Pasta do zębów, soda oczyszczona i inne sproszkowane domowe środki czyszczące mogą porysować protezę i pozostawić ją podatną na działanie bakterii. Należy również zwrócić szczególną uwagę na przestrzeganie wskazówek podanych przez producenta. Niektóre środki czyszczące mogą nie być bezpieczne dla metalowych protez częściowych i powinny być stosowane wyłącznie za radą dentysty.

Namocz protezy w nadtlenku wodoru

Jeśli chcesz wyczyścić swoje protezy, jedną z metod, którą warto wypróbować, jest namoczenie ich w nadtlenku wodoru. Roztwór ten ma wiele korzyści, w tym dezynfekcję protez i czyszczenie jamy ustnej i innych powierzchni. Może być stosowany do czyszczenia naturalnych zębów i do wybielania ubrań, zbyt. Na szczęście nadtlenek wodoru nie powoduje żadnych szkód dla Twoich protez. Namocz protezy na noc, wypłucz je ciepłą wodą, a w krótkim czasie będą lśniły jak nowe!

Do czyszczenia protez zębowych możesz użyć nadtlenku wodoru, łagodnego wybielacza. Protezy mogą być poplamione kawą lub winem, ale nadtlenek wodoru może je usunąć i przywrócić im dawną świetność. Zastosuj mieszaninę nadtlenku wodoru dwa razy dziennie przez tydzień, aby zobaczyć wyniki. Protezy powinny być moczone w wodzie, gdy nie są używane, ponieważ protezy mogą wyschnąć i zdeformować się, jeśli nie są odpowiednio czyszczone.

Inną metodą jest moczenie protez w białym occie, naturalnym środku dezynfekującym. Biały ocet skutecznie czyści protezy i chroni je przed grzybami. Należy rozcieńczyć ocet z wodą w szklance i namoczyć protezy na noc. Po namoczeniu w roztworze należy je wypłukać. Chociaż wiadomo, że ta metoda daje rezultaty, to i tak przed jej wypróbowaniem należy skonsultować się z lekarzem. I jak zawsze, nie próbuj niczego bez konsultacji z dentystą lub lekarzem przed podjęciem próby.

Przechowuj protezy w wodzie

Jednym z najlepszych sposobów na utrzymanie protez w czystości jest moczenie ich w wodzie zawsze, gdy ich nie nosisz. Większość ludzi szybko nabiera nawyku moczenia protez w wodzie przed snem. Jeśli jednak nie moczysz swoich protez, mogą one ulec znacznemu wysuszeniu. Aby tego uniknąć, oto kilka kroków, które możesz podjąć, aby utrzymać protezy w czystości. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej. Przechowuj protezy w wodzie, aby uzyskać najlepsze rezultaty.

Najpierw namocz swoje protezy na noc w ciepłej wodzie. Następnie możesz użyć środka do czyszczenia protez. Do moczenia zawsze używaj ciepłej wody, ponieważ gorąca woda może uszkodzić metalowe zatrzaski. Ważne jest również, aby przechowywać protezy w wodzie, gdy nie są używane. Pomoże to zapobiec plamom i zapachom, które mogą wpłynąć na zdrowie jamy ustnej. Po namoczeniu protezy w wodzie pamiętaj, aby dobrze ją wypłukać przed użyciem.

Choć metoda ta może być wygodna, wiele osób ma trudności z właściwym przechowywaniem protez. Przechowywanie protez na blacie jest częstym problemem, ponieważ prowadzi do bałaganu i zapomnienia. Jeśli zapomnisz, gdzie je trzymasz, prawdopodobnie położysz je tam, gdzie akurat są! I oczywiście nigdy nie można pamiętać, gdzie je trzymałeś! Jeśli nie będziesz często wymieniać wody, będą się w niej gromadzić bakterie. Pamiętaj jednak, że przechowywanie protez w wodzie sprawi, że będą one służyć dłużej.

Przechowuj protezy w plastikowej torbie

Niezależnie od tego, czy masz zestaw kompletnych, czy częściowych protez, ważne jest, aby je właściwie przechowywać. Są one bardziej trwałe, gdy są przechowywane w plastikowej torbie. Regularna wymiana wody w pojemniku na protezy jest ważna, aby utrzymać protezy w czystości i elastyczności. Używanie antybakteryjnego płynu do płukania ust przed przechowywaniem protez również zmniejsza ryzyko zakażenia. Podczas przechowywania protez zębowych należy pamiętać o przestrzeganiu zaleceń stomatologa dotyczących sposobu ich mycia i suszenia.

W badaniu dotyczącym przechowywania protez zębowych przez noc badacze LB i KDK wykonali czyszczenie mechaniczne, roztwór odkażający adeno-facial oraz żel dezynfekujący zawierający 1% diglukonian chlorheksydyny. Poinstruowali uczestników, aby nie czyścili swoich protez podczas badania i umieścili przypomnienia na ich lustrze w łazience. Usunęli również materiały do czyszczenia protez z pokoju uczestników. Każdy warunek był wykonywany raz dziennie przez dwóch badaczy. Protezy były następnie przechowywane przez noc w plastikowych torbach zdezynfekowanych 70% etanolem.

Wskazane jest mycie protez zębowych w roztworze sporządzonym specjalnie do czyszczenia protez. Środek do czyszczenia protez redukuje bakterie i zapobiega powstawaniu nieprzyjemnych zapachów. Upewnij się, że podczas czyszczenia protezy postępujesz zgodnie z instrukcją na butelce. Unikaj wrzątku, ponieważ może on trwale uszkodzić protezę. Aby były czyste i zdezynfekowane, płucz je dokładnie po każdym posiłku. Alternatywnie możesz umieścić je w plastikowej torbie i umieścić w zlewie pełnym ciepłej wody.

Podobne tematy