Prawdopodobnie zauważyłeś ciemny osad na swoich zębach. Może być trudno określić co jest jego przyczyną, ale istnieje kilka przyczyn, w tym celiakia i nadmierne wchłanianie żelaza i miedzi przez płytkę nazębną. Ten artykuł wyjaśnia, co powoduje ciemny osad i jak sobie z nim radzić. Omówiono również kilka środków zaradczych i diet, w tym multiwitaminy i celiakię.

Plama blackline

Jeśli zauważyłeś na swoich zębach plamę blackline, nie jesteś sam. W rzeczywistości Twoje dziecko może mieć te same bakterie, które spowodowały plamę. W większości przypadków bakterie te są nieszkodliwe i powodują jedynie niewielką demineralizację szkliwa zębów. Jeśli jednak zauważyłeś plamę w postaci czarnej linii, będziesz potrzebował profesjonalnej pomocy, aby ją usunąć. Poniżej wymieniono kilka wskazówek, jak pozbyć się plamy blackline z zębów.

Pierwszym krokiem jest określenie przyczyny powstania plamy. Podczas gdy przyczyna tej plamy jest nadal niejasna, poprzednie badania zidentyfikowały pewne czynniki ryzyka, w tym słabą higienę jamy ustnej i picie wody z kranu z rozpuszczonym suplementem żelaza. Jednym z tych czynników ryzyka jest jednak obecność kofeiny w jamie ustnej. Chociaż te czynniki ryzyka zostały powiązane z pojawieniem się czarnych plam, nie są one jedynymi przyczynami.

Ogólnie rzecz biorąc, przyczyna powstawania plam czarnych zależy od ich pochodzenia. Istnieje kilka czynników, które przyczyniają się do ich pojawienia się, w tym nawyki związane z żuciem żelaza i liści betelu. W większości przypadków plamy czarnej linii nie są związane z ubytkami. Mogą jednak pojawić się na zębach osób z dobrymi nawykami higieny jamy ustnej lub tych, które nie miały jeszcze profesjonalnie leczonych zębów. Plama ta może być również objawem innych schorzeń stomatologicznych.

Plamy zewnętrzne

Jeśli masz przebarwione zęby, powinieneś udać się do dentysty, aby dowiedzieć się, co jest tego przyczyną i co możesz zrobić, aby się tego pozbyć. Niektóre zabiegi mogą rozjaśnić plamy tylko o kilka odcieni, podczas gdy inne mogą zmienić matowe zęby w olśniewająco białe. Główna różnica między plamami wewnętrznymi i zewnętrznymi polega na tym, że plamy zewnętrzne występują na zewnętrznej warstwie zębów. Plamy zewnętrzne są najprawdopodobniej spowodowane przez pokarmy, które spożywasz i pijesz, ponieważ zawierają one pigmenty.

Istnieje wiele różnych rodzajów plam na zębach, ale wszystkie mają jedną wspólną cechę: sprawiają, że zęby wyglądają na przebarwione lub żółte. Najczęściej spotykanym kolorem jest żółty, ale mogą one być również brązowe, szare lub białe. Istnieje wiele przyczyn powstawania plam zewnętrznych, w tym palenie papierosów i niewłaściwa higiena jamy ustnej. Na przykład, jeśli pijesz czerwone wino, zauważysz, że Twoje zęby mają fioletowy odcień.

Poza piciem dużej ilości wody i ograniczeniem spożycia kawy i napojów gazowanych, możesz również podjąć kroki w celu wyeliminowania narażenia na plamy zewnętrzne poprzez stosowanie zdrowej diety. Dieta o niskiej zawartości czerwonego mięsa i cukru jest również ważnym czynnikiem ograniczającym powstawanie zewnętrznych czarnych plam na zębach. Jeśli jesteś miłośnikiem sera, najlepiej ogranicz spożycie tych pokarmów, ale jeśli nie jesteś, powinieneś zacząć od picia co najmniej filiżanki mleka dziennie.

Multiwitaminy

Jeśli zauważysz czarną plamę linii gromadzącą się wzdłuż linii dziąseł Twoich zębów, być może cierpisz z powodu multiwitamin. Suplementy te zawierają żelazo, które wiąże się ze śliną i odkłada się w postaci czarnych pigmentów na powierzchni Twoich zębów. Higienistka stomatologiczna może usunąć istniejące plamy. Inną możliwością powstania ciemnych plam na zębach jest wdychanie narkotyków rekreacyjnych, takich jak marihuana. Marihuana powoduje zielonkawe plamy, które są zwykle cięższe w górnej części przednich zębów.

Jeśli martwisz się o zdrowie zębów swojego dziecka, warto pamiętać, że multiwitaminy zawierają duże ilości żelaza, które może powodować ciemne plamy na zębach. Stan ten dotyka jedno na tysiąc dzieci. Z tego powodu należy być czujnym, jeśli chodzi o szczotkowanie ich zębów. Kiedy plamy już się zakorzenią, trudno jest je usunąć bez profesjonalnej pomocy. Na szczęście istnieją inne rozwiązania na przebarwienia zębów dziecka.

Jedną z pierwszych rzeczy, którą powinieneś zrobić, jeśli zauważysz ciemny osad na swoich zębach, jest spożywanie większej ilości pokarmów bogatych w witaminę C. Owoce takie jak truskawki, pomarańcze i czerwona papryka zawierają duże ilości witaminy C. Powinieneś jednak zdawać sobie sprawę z tego, że owoce i warzywa mają dużą zawartość cukru, który może powodować erozję zębów. Jeśli nie otrzymujesz wystarczającej ilości witaminy D z pożywienia, możesz rozważyć przyjmowanie suplementu.

Celiakia

Rozwój ciemnych osadów na zębach nie jest rzadkością wśród chorych na celiakię. Jednak pochodzenie tej choroby nie jest znane. Wiadomo, że kilka innych zaburzeń powoduje ubytki w szkliwie. Zanim jednak celiakia zostanie definitywnie zdiagnozowana jako główna przyczyna, ważne jest wykluczenie innych czynników etiologicznych. Jeśli osad na zębach ma charakter ogólnoustrojowy, dentysta może zalecić stosowanie plomb lub łączenie zębów w celu ich ochrony. W przeciwnym razie lekarz może zalecić implanty stomatologiczne lub korony. U dzieci w wyniku tej choroby może dojść do opóźnienia rozwoju uzębienia i skrócenia wzrostu.

Rozpoznanie celiakii opiera się na dokładnym badaniu i badaniach laboratoryjnych. Stomatolog powinien rozważyć rozpoznanie celiakii, jeśli zauważy nawracające owrzodzenia jamy ustnej i ubytki szkliwa na zębach swoich pacjentów. Inne objawy mogą obejmować bóle brzucha, biegunkę, słaby wzrost lub historię innych chorób autoimmunologicznych. Pacjenci powinni również poinformować dentystę, jeśli mieli jakiekolwiek leżące u podstaw choroby autoimmunologiczne. Jeśli w rodzinie pacjenta występuje celiakia, do potwierdzenia diagnozy może być konieczne wykonanie badania krwi na obecność przeciwciał oraz biopsji jelita.

Osoby z celiakią mają wady szkliwa zębów. Mają żółte lub brązowe plamy, a nawet półprzezroczyste szkliwo. W związku z tym mogą wymagać odbudowy zębów, aby zapobiec dalszym problemom. Wygląd ciemnego osadu na zębach może naśladować wygląd fluoru dentystycznego. Jeśli stan jest poważny, może nawet wymagać usunięcia zębów. Problem może się z czasem pogłębiać, dlatego należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza dentysty.

Próchnica zębów

Jeśli zauważyłeś ciemny osad na swoich zębach, być może musisz umówić się na wizytę u dentysty, aby poznać przyczynę problemu. Ubytki są bardzo niebezpieczne i mogą prowadzić do silnych bólów zębów, infekcji, a nawet utraty zębów, jeśli nie są leczone. Najlepszym sposobem zapobiegania ubytkom jest regularne odwiedzanie dentysty i prawidłowe mycie zębów. Wczesne wykrycie próchnicy ma kluczowe znaczenie, ponieważ pomaga zachować wytrzymałość zęba i zapobiega atakowaniu jego środka przez bakterie.

Jeśli masz ciemny osad na zębach, ważne jest, aby wiedzieć, że próchnica jest powszechnym problemem, który często jest spowodowany niewłaściwą higieną jamy ustnej. Ważne jest szczotkowanie dwa razy dziennie, a także należy codziennie nitkować zęby, aby usunąć płytkę nazębną i cząstki jedzenia spomiędzy zębów. Aby zapobiec czernieniu zębów, ogranicz spożycie nikotyny i innych pokarmów, które barwią zęby. Zaplanuj również regularne wizyty u dentysty, aby móc zidentyfikować potencjalne miejsca występowania próchnicy. Dentysta będzie mógł zalecić najlepsze leczenie dla danego problemu.

W pierwszej kolejności należy ustalić przyczynę przebarwień na zębach. Jeśli podejrzewasz, że masz ubytek, dentysta może usunąć próchnicę i umieścić w otworze wypełnienie. Jeśli jednak próchnica dotarła do zębiny (materiału znajdującego się pod szkliwem zęba), dentysta może zalecić usunięcie chorego zęba. Jest to tak zwany kanał korzeniowy. Jeśli nadal masz obawy, dentysta może zalecić usunięcie całego zęba.

Płyn do płukania ust

Jeśli zauważyłeś brązowy osad na swoich zębach, nie jesteś sam. Istnieje wiele przyczyn tego problemu i często najlepiej jest zasięgnąć porady specjalisty, aby wyeliminować je na dobre. Możesz stosować produkty bez recepty, aby zwalczyć przebarwienia zębów, ale lepiej najpierw zasięgnąć porady specjalisty. Przyczyny powstawania brązowych przebarwień są różne, a niektóre z nich są bardziej oczywiste niż inne. Twój styl życia może również odgrywać rolę w powstawaniu problemu, więc wizyta u dentysty w celu oceny jest najlepszym sposobem działania dla Ciebie.

Aby zwalczyć ten problem, dentyści przepisują mieszanki do płukania ust zawierające glukonian chlorheksydyny, który jest silnym środkiem przeciwbakteryjnym. Zabieg ten należy stosować w połączeniu z leczeniem chorób przyzębia lub głębokim czyszczeniem. Twój dentysta może dać Ci płyn do płukania ust na receptę i poprosić Cię o wypłukanie zębów po zabiegu, aby uniknąć spowodowania dalszych przebarwień. Dobry płyn do płukania ust powinien być połączony z codziennym szczotkowaniem i nitkowaniem zębów.

Płyn do płukania ust może również zawierać środki antyseptyczne. Produkty te są przeznaczone do zwalczania płytki nazębnej i innych problemów, które mogą powodować nieświeży oddech. Na przykład fluor może pomóc w zapobieganiu ubytkom, a niektóre z nich pomagają również w zwalczaniu chorób dziąseł. Produkty te nie zastąpią całkowicie regularnego szczotkowania i nitkowania zębów, ale mogą pomóc w utrzymaniu świeższego oddechu na dłużej. W przeciwieństwie do pasty do zębów, płyn do płukania ust nie jest alternatywą dla właściwej pielęgnacji jamy ustnej, dlatego najlepiej stosować go po szczotkowaniu i nitkowaniu zębów.

Podobne tematy