Próchnica zębów jest wynikiem gromadzenia się cukru na zębach. Najczęstszymi winowajcami są słodkie pokarmy i napoje. Te pokarmy i napoje mogą osadzać się na zębach i wytwarzać bakterie, które są główną przyczyną próchnicy. Aby zapobiec temu problemowi, należy szczotkować zęby i nitkować je co najmniej dwa razy dziennie. Osoby palące powinny szczotkować i nitkować zęby jeszcze częściej. Po zdiagnozowaniu próchnicy może być potrzebne leczenie kanałowe. Zabieg ten usuwa miazgę, co pozwala na wypełnienie i koronowanie zęba.

Objawy próchnicy zębów

Próchnica zębów jest bardzo powszechnym problemem, ale kto tak naprawdę na nią cierpi? W tym artykule przyjrzymy się kilku najczęstszym objawom próchnicy. Jeśli masz przebarwione zęby lub jeśli masz dziurę w zębie, możesz mieć próchnicę. Jeśli doświadczasz bólu, zwłaszcza gdy pijesz gorące lub zimne płyny, możesz mieć zbutwiały ząb. Ostatecznie problem ten może doprowadzić do bólu zęba i uszkodzenia nerwu, a w tych przypadkach konieczne będzie leczenie kanałowe.

Najbardziej oczywistymi oznakami próchnicy zębów są białe plamy wzdłuż linii dziąseł. Plamy te są spowodowane procesem zwanym demineralizacją, który powoduje, że zęby stają się bardziej podatne na ubytki. Wiele osób myli te plamy z przebarwieniami, ale w rzeczywistości świadczą one o próchnicy. Jeśli plamy stają się większe, prawdopodobnie masz próchnicę. Jeśli masz ubytki lub nie jesteś pewien stanu swoich zębów, możesz udać się do dentysty w celu oceny.

Próchnica zębów to powszechny problem, na który cierpi wiele osób. Około 20% dzieci w wieku od pięciu do 11 lat ma co najmniej jeden nieleczony ząb. Objawy próchnicy zębów mogą dotyczyć również dorosłych, u których może dojść do recesji dziąseł i odsłonięcia korzenia zęba. To sprawia, że ząb jest bardziej podatny na próchnicę, ponieważ cement pokrywający ząb jest bardziej miękki niż szkliwo. Próchnica zębów jest powodowana przez bakterie i musi być natychmiast leczona, aby uniknąć poważnych powikłań.

Próchnica zębów jest zwykle spowodowana połączeniem niewłaściwej higieny jamy ustnej i pokarmów zawierających cukier. Może ona spowodować powstanie dziury w zębie lub doprowadzić do infekcji i ropowicy. Nawet jeśli na początku nie odczuwasz żadnych objawów, w końcu doprowadzi to do bolesnego ubytku i infekcji. Aby temu zapobiec, należy regularnie odwiedzać dentystę i upewnić się, że przestrzegasz regularnej rutyny higieny jamy ustnej.

Objawy choroby dziąseł

Wczesne stadia choroby dziąseł znane są jako zapalenie dziąseł. W tym stanie płytka nazębna na zębach powoduje podrażnienie i obrzęk. Podczas kontroli stomatologicznej lekarz może użyć sondy w celu wykrycia kieszonek zapalenia dziąseł. Pomimo bolesnych objawów, zapalenie dziąseł można leczyć, a właściwa higiena jamy ustnej może mu zapobiec. Choroba może jednak postępować do punktu, w którym zagraża korzeniom zębów.

Chociaż dzieci zazwyczaj nie odczuwają bólu zębów, choroba dziąseł jest jej wczesnym objawem. Wspólne oznaki obejmują czerwone, spuchnięte i krwawiące dziąsła. Dzieci mogą również odczuwać nieświeży oddech lub nieprzyjemny smak w ustach. Ostatecznie, mogą nawet rozwinąć kieszenie między zębami. Jeśli nie otrzymają wczesnego leczenia, mogą stracić swoje zęby. Pomimo tych wczesnych oznak, pacjenci powinni zgłosić się do dentysty, jeśli zauważą któryś z tych objawów.

Palenie, cukrzyca i HIV mogą mieć wpływ na zdrowie dziąseł. Osoby palące są bardziej narażone na rozwój choroby dziąseł. Cukrzycy są również narażeni na rozwój chorób dziąseł i próchnicy zębów, ponieważ poziom cukru we krwi jest u nich niestabilny. Palenie i urządzenia doustne mogą również przyczynić się do stanu dziąseł. Nieprawidłowo dopasowane wypełnienia stomatologiczne i mosty mogą zwiększyć prawdopodobieństwo infekcji dziąseł. Palenie utrudnia również naprawę uszkodzonej tkanki dziąseł.

Jeśli dziąsła są zainfekowane, może dojść do ich zapalenia, a nawet mogą zacząć próchnieć. Jeśli dziąsła nie są odpowiednio pielęgnowane, choroba może rozprzestrzenić się na inne części jamy ustnej i spowodować rozległe uszkodzenia. Na tym etapie pacjenci powinni szukać pomocy medycznej, aby zapobiec postępowi choroby do bardziej zaawansowanych stadiów paradontozy. Powinni również zgłosić się do dentysty, jeśli objawy nie ustępują lub jeśli stan się zaostrza.

Objawy nieświeżego oddechu

Próchnica zębów jest powszechnym problemem stomatologicznym, który może prowadzić do bolesnego bólu zębów, infekcji dziąseł, a nawet utraty zębów. Znajomość powszechnych objawów próchnicy zębów ma kluczowe znaczenie dla zapobiegania ubytkom i zapewnienia zdrowego uśmiechu. Ból zęba jest powszechnym objawem próchnicy i pojawia się, gdy ugryziesz się w coś. Ból jest zwykle spowodowany ubytkiem i powinien być jak najszybciej leczony.

Podczas regularnych przeglądów stomatologicznych dentysta może sprawdzić, czy nie ma oznak próchnicy. Jeśli podejrzewa ubytek, wykonuje zdjęcie rentgenowskie, aby sprawdzić, czy są jakieś ubytki. Ubytki mogą wystąpić na każdym zębie, ale najczęściej pojawiają się na zębach tylnych. Podczas zwykłego badania stomatologicznego dentysta zbada również dziąsła, aby sprawdzić, czy nie ma w nich ubytków.

Bakterie żyjące na zębach wytwarzają kwas, który niszczy warstwę zębów zwaną szkliwem. Ostatecznie uszkodzenia te prowadzą do powstania maleńkich dziurek lub otworów w zębach, a ubytki wymagają wypełnienia. Osoby narażone na rozwój ubytków to te, które zaniedbują swoje zęby. Spożywają również zbyt dużo cukru i pokarmów zawierających skrobię. Dzieci, które piją z butelek są szczególnie narażone, ponieważ mają długotrwały kontakt z cukrami.

Biała lub brązowa plama na powierzchni zęba jest oznaką próchnicy. Plama ta wskazuje na istnienie ubytku. Pojawi się na zębach w miejscach, gdzie plamy mogą się szybciej gromadzić. Może to być szczególnie widoczne na metalowych wypełnieniach, ponieważ mają one tendencję do korodowania z czasem. Podobnie brązowe plamy mogą pojawić się między zębami. Osoby, które zgrzytają zębami również mogą doświadczyć przebarwień na zębach. Wizyta u dentysty może określić, czy są to oznaki próchnicy.

Czynniki ryzyka

Możesz obniżyć swoje ryzyko rozwoju ubytków i innych problemów stomatologicznych poprzez ograniczenie spożycia cukru i kwasu. Artykuł w Newsweeku zakwestionował teorię, że można odziedziczyć złe zęby i wysokie ryzyko ubytków. Stwierdzono, że nie ma żadnego związku genetycznego z próchnicą, nawet jeśli jesteś do niej podobny. Twój dentysta pomoże Ci dowiedzieć się, jak poprawić swój styl życia, aby zmniejszyć ryzyko. Poniżej wymieniono kilka wskazówek, które pomogą Ci zapobiec próchnicy zębów.

Niewłaściwa higiena jamy ustnej jest główną przyczyną próchnicy zębów. Jeśli nie szczotkujesz zębów regularnie, możesz narażać je na działanie kwasów. Bakterie w Twojej jamie ustnej wytwarzają kwasy, które żywią się cukrami i cząsteczkami jedzenia, z których zbudowane są zęby. Jeśli pijesz dużo soków, również karmisz te bakterie, pozostawiając usta oblane płynami, które mogą uszkodzić szkliwo. Właściwa higiena jamy ustnej może pomóc w zmniejszeniu ryzyka wystąpienia próchnicy, ale sama nie jest w stanie zapobiec tej chorobie.

Osoby uzależnione od nikotyny, alkoholu lub narkotyków są szczególnie zagrożone. Narkotyki te mogą powodować zwiększoną produkcję kwasu przez bakterie płytki nazębnej. Ponadto częste podjadanie i popijanie słodkich napojów może prowadzić do próchnicy. Dlatego pamiętaj, aby ograniczyć spożycie słodkich pokarmów i napojów. I nie zapominaj o tym, jak ważna jest higiena jamy ustnej! Jeśli masz dziecko lub malucha, który ciągle podjada lub pije słodkie napoje, ważne jest, by kontrolować te nawyki.

Suchość w ustach to kolejna częsta przyczyna powstawania ubytków. Może być ona spowodowana różnymi lekami i stanami chorobowymi. Niewystarczająca ilość śliny jest szkodliwa dla zdrowia jamy ustnej, ponieważ jest ona niezbędna do oczyszczania i neutralizowania kwasów w jamie ustnej. Ponadto, fluor jest niezbędnym elementem zdrowej struktury zębów. Fluor dodaje się do past do zębów i płukanek, jest on również obecny w publicznej wodzie pitnej. Brak fluoru może osłabić szkliwo zębów i prowadzić do wczesnych oznak próchnicy.

Leczenie

Chociaż powinieneś regularnie odwiedzać swojego dentystę w celu oczyszczenia zębów, najlepszym sposobem leczenia próchnicy jest zapobieganie. Najlepszym sposobem zapobiegania próchnicy jest mycie zębów co najmniej dwa razy dziennie, unikanie pokarmów i napojów zawierających cukier oraz regularne wizyty u dentysty. W niektórych przypadkach próchnica nie stanowi problemu, dopóki nie zacznie powodować ubytków i w takich przypadkach zapobieganie jest ważniejsze niż leczenie. Jeśli jednak podejrzewasz, że możesz mieć już próchnicę, powinieneś udać się do dentysty na dokładne badanie.

Do objawów próchnicy należą: ból, wrażliwość i nieświeży oddech. Możesz nie zdawać sobie z tego sprawy, ale łatwo jest przeoczyć wczesne stadium próchnicy. Gdy zauważysz te objawy, powinieneś niezwłocznie udać się do dentysty. Stomatolog może zdiagnozować rodzaj ubytku, jaki masz, a następnie możesz podjąć kroki w celu odpowiedniego leczenia. Jeśli próchnica dotarła do miazgi zęba, konieczne może być przeprowadzenie zabiegu stomatologicznego.

Jeśli zauważyłeś już któryś z tych objawów, pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, są regularne kontrole stomatologiczne. Regularne czyszczenie i badania pomogą Ci ustalić, czy Twoje zęby cierpią z powodu jakichkolwiek problemów. Należy również unikać słodkich pokarmów i kwaśnych napojów. Te pokarmy i napoje mogą powodować próchnicę zębów. Ponadto kwasy te mogą powodować infekcje, które mogą być bolesne, a nawet niebezpieczne. Aby uniknąć któregokolwiek z tych objawów, upewnij się, że szczotkujesz i nitkujesz zęby co najmniej dwa razy dziennie.

Zabiegi fluorkowe to kolejny sposób na zwalczenie objawów próchnicy. Zabiegi z użyciem fluoru pomagają szkliwu zregenerować się i pomagają zębom oprzeć się kwasom. Dentysta może również wykonać kanał korzeniowy, aby usunąć z zęba zniszczoną miazgę. Kanał korzeniowy to zabieg, w którym ząb jest całkowicie wywiercony i wypełniony. Wypełnienie, które umieszcza się w otworze, jest wykonane ze złota, żywicy kompozytowej lub srebra. Wczesne leczenie próchnicy może pomóc utrzymać wytrzymałość zęba i ograniczyć uszkodzenia miazgi zęba.

Podobne tematy