Jeśli doświadczasz nagłego pulsującego bólu podczas naciskania na zęby, musisz być ostrożny. Ten ból może być spowodowany kilkoma rzeczami. Niektóre z nich to ropień zęba, próchnica lub uszkodzona miazga. Ale możesz również uzyskać to bolesne uczucie, gdy twoje dziąsła cofnęły się. Niezależnie od tego, czy ból ten jest tymczasowy czy nawracający, należy jak najszybciej skonsultować się z dentystą.

Pulsujący ból zęba

Pulsujący ból zęba przy naciskaniu może być oznaką poważnego problemu. Złamany ząb może powodować silny ból, a nieleczona infekcja w dziąsłach może odsłonić nerwy i warstwę miazgi zęba. Jeśli ból jest na tyle silny, że nie pozwala Ci jeść lub pić, możesz spróbować leków bez recepty lub zimnego albo gorącego kompresu. Dentysta może Cię zbadać i leczyć problem. Jeśli boli Cię ząb, nie zwlekaj z wizytą u dentysty – to dobry moment, aby umówić się na wizytę!

Wrażliwość zębów to kolejna częsta przyczyna pulsującego bólu zęba. Ból ten jest wynikiem nadmiernej eksploatacji. Zęby są połączone z kośćmi za pomocą cienkiego więzadła. Każdy uraz zębów lub żucie twardych lub miękkich pokarmów może wywołać ten ból. Podobnie, zaciskanie i zgrzytanie zębami może również powodować bolesność zębów. Nagłe, niespodziewane ugryzienia mogą również powodować ból zębów. Wizyta u dentysty jest dobrym pomysłem, jeśli podejrzewasz, że masz ubytek.

Uszkodzenie miazgi

Naciskając na ząb, możesz przypadkowo zranić miękką miazgę znajdującą się wewnątrz zęba. Miazga jest warstwą, w której znajdują się nerwy i naczynia krwionośne zęba. W przypadku uszkodzenia miazgi może ona nie funkcjonować prawidłowo, a nawet doprowadzić do utraty zęba. Miazga znajduje się w pustym środku zęba i jest podzielona na dwa obszary – komorę miazgi i kanał korzeniowy. Zakażenie miazgi może spowodować próchnicę zęba lub rozprzestrzenić się na kość otaczającą ząb.

Leczenie zapalenia miazgi zależy od przyczyny. Często winowajcą jest ubytek. Typowe leczenie ubytku jest takie samo jak w przypadku zęba, który ma ubytek. Twój dentysta prawdopodobnie zaleci również założenie osłony na noc, jeśli zgrzytasz zębami w nocy lub uprawiasz bruksizm. Infekcje mogą być również leczone antybiotykami. Jeśli zapalenie miazgi jest spowodowane przez ubytek, leczenie będzie prawdopodobnie obejmować koronę i ewentualnie korektę zgryzu. Po ustąpieniu stanu zapalnego może wystąpić wrażliwość na temperaturę przez około 30 sekund.

Ropień zęba

Jeśli podczas naciskania na ząb odczuwasz ostry lub pulsujący ból, być może masz ropień zęba. Jest on spowodowany nagromadzeniem się bakterii w miazdze zęba – tkance zęba zawierającej nerwy, naczynia krwionośne i tkankę łączną. Gdy tkanki te rosną, zwiększa się w nich ciśnienie, co powoduje ból i obrzęk. Ból może być silny i rozprzestrzeniać się na inne części twarzy i szczęki.

Stomatolog może odprowadzić ropę z ropnia poprzez wypłukanie go lub wywiercenie małego otworu w zębie. Następnie dentysta może przepisać antybiotyki na kilka dni, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się infekcji. Tego typu leczenie nie jest zazwyczaj konieczne, jeśli ząb nie wykazuje objawów. Jeśli ból nie ustępuje lub ropień nie daje się usunąć, lekarz może być zmuszony do jego usunięcia.

Recesja dziąsła

W niektórych przypadkach korzenie zęba zostają odsłonięte z powodu recesji dziąsła. Może to nastąpić w wyniku urazu jamy ustnej lub nieprawidłowo dopasowanej protezy. W zależności od stopnia zaawansowania recesji i jej objawów lekarz może zaproponować jeden z kilku sposobów leczenia. Jednym z nich jest założenie korony protetycznej, która zakrywa odsłonięty korzeń zęba. Innym sposobem leczenia może być zastosowanie maski dziąsłowej.

U niektórych osób problem ten może wystąpić w wyniku agresywnych nawyków szczotkowania, urazów lub ustawienia zębów. Stan ten może również powodować wrażliwe zęby. Ze względu na brak twardego szkliwa zęby te mogą stać się bolesne podczas wykonywania prostych czynności, takich jak żucie. Jednak ekspert stomatologiczny może pomóc Ci określić, jakie leczenie jest najlepsze w Twoim przypadku. Poniżej wymieniono niektóre z możliwości leczenia recesji dziąseł. Chociaż nie ma pewnych metod leczenia, istnieją pewne domowe sposoby, które można wypróbować.

Nadmierne ćwiczenie

Jeśli stale ćwiczysz i doświadczyłeś bólu zębów przy ich naciskaniu, może to być oznaką poważniejszego problemu. Objawy mogą być spowodowane przez wiele różnych czynników, ale zazwyczaj dotyczą Twoich dziąseł i zębów. Ludzie z osłabionym układem odpornościowym, słabą higieną jamy ustnej lub pewną genetyką są w grupie podwyższonego ryzyka rozwoju choroby przyzębia. Jeśli odczuwasz ból przy naciskaniu zębów, skontaktuj się ze swoim dentystą, aby ustalić, czy istnieją jakieś przyczyny źródłowe.

Chociaż wiele osób skarży się na ból zęba po treningu, może to być wczesny objaw większego problemu w jamie ustnej. Ważne jest, aby od razu udać się do dentysty, aby mógł on ocenić stan zdrowia zębów i leczyć problem, zanim się on pogłębi. Regularne ćwiczenia mogą również pomóc we wzmocnieniu mięśni i ochronie serca. Jednak u niektórych osób nadmierne ćwiczenia powodują ból zęba przy naciskaniu

TMJ

Ból zęba przy naciskaniu – co to oznacza? może być oznaką infekcji. Infekcja może znajdować się w miazdze lub rozprzestrzenić się na kość i tkanki przyzębia. W takim przypadku konieczne jest wykonanie kanału korzeniowego. Możesz również zażyć dostępne bez recepty środki przeciwbólowe, aby opanować ból do czasu wizyty u dentysty. Oto kilka częstych przyczyn tego objawu i jak je rozpoznać.

Wrażliwość zębów to kolejny objaw problemów stomatologicznych. Występuje ona, gdy zębina lub miazga zęba zostaje wystawiona na działanie środowiska jamy ustnej. Może to być spowodowane próchnicą, uszkodzonymi wypełnieniami, a nawet zwykłym pęknięciem lub ropniem. Kiedy zębina jest odsłonięta, nerw staje się wrażliwy, co powoduje bolesną reakcję w ustach podczas gryzienia.

Jaskinia

Jeśli wyczuwasz ubytek w zębach, udaj się do dentysty na badanie. Ubytki są powodowane przez kwaśną płytkę nazębną i mogą wpływać na zewnętrzną warstwę zęba, zwaną szkliwem. Większość ubytków nie jest widoczna gołym okiem, jednak dentysta może użyć specjalnych narzędzi do zbadania wnętrza zęba w poszukiwaniu oznak próchnicy. Zdjęcia rentgenowskie mogą również wykryć ukryte ubytki. Zalecane są wizyty u dentysty dwa razy w roku, zwłaszcza jeśli w przeszłości występowała u Ciebie próchnica.

Nie każdy ubytek boli. Jeśli ból jest sporadyczny lub utrzymuje się przez dłuższy czas, być może doświadczasz innego objawu. Niektórzy ludzie odczuwają wrażliwość na dotykanie zębów i nie potrafią określić, co to jest. Inni ludzie mogą odczuwać tępy ból w zębach, gdy naciskają na zęby. Jeśli jednak czujesz ból podczas gryzienia lub dotykania zębów, może to być oznaka ubytku.

Pęknięcie

Jeśli zauważysz pęknięcie w zębie, powinieneś od razu udać się do dentysty. Pęknięte zęby mogą prowadzić do wielu problemów, w tym do powstania ropnia. Może zaistnieć potrzeba poddania się leczeniu kanałowemu lub nawet usunięcia zęba. W niektórych przypadkach pęknięte zęby dzielą się nawet na dwie części. Jeśli zauważysz, że Twój ząb jest wrażliwy na gorące lub zimne temperatury, powinieneś od razu skonsultować się z dentystą.

Jeśli zauważysz ból podczas żucia lub gryzienia, może to być pęknięty ząb. Możesz zauważyć zwiększoną wrażliwość na temperaturę, a nawet nagły wzrost natężenia bólu podczas żucia lub zwalniania nacisku. Ból jest częstym objawem zespołu pękniętego zęba, ponieważ pęknięcie może uszkodzić tkankę miazgi zęba, co może skutkować infekcją. Ponadto, nieleczony pęknięty ząb może spowodować, że ząb stanie się bardziej ruchomy niż wcześniej.

Staw skroniowo-żuchwowy

Możesz odczuwać ból w stawie skroniowo-żuchwowym (TMJ) podczas naciskania zęba. Stan ten wpływa na stawy, które łączą dolną szczękę z czaszką. Szczęka porusza się z boku na bok, a staw skroniowo-żuchwowy pomaga w przeżuwaniu pokarmów. Jeśli cierpisz na to schorzenie, możesz odczuwać ból lub klikanie podczas naciskania zęba. Możliwe jest wystąpienie innych objawów TMJ, w tym klikania, zgrzytania zębami i dzwonienia w uszach.

Twój dentysta może zalecić noszenie ochraniacza na noc, zwanego również szyną okluzyjną, aby zapobiec bólowi podczas naciskania na ząb. Jest to wkładka wykonana z przezroczystego tworzywa sztucznego, która mieści się na powierzchniach gryzących jednej ze szczęk. Osłona nocna utrzymuje staw i mięśnie w stanie rozluźnienia, dzięki czemu prawdopodobieństwo uszkodzenia zębów jest mniejsze. Twój dentysta może również zalecić wizytę u specjalisty stomatologa, np. specjalizującego się w medycynie jamy ustnej i bólach okolicy ustno-twarzowej.

Podobne tematy