Kanał korzeniowy to zabieg dentystyczny, w którym ząb jest naprawiany. Jest on wymagany, gdy ząb jest poważnie zainfekowany lub zniszczony. Zabieg jest skomplikowany i bolesny, dlatego często wykonuje się go w ostateczności. Ten artykuł zapewni Ci przegląd tego procesu. Poniżej wymieniono niektóre z etapów zabiegu. Dowiedz się również o różnych rodzajach kanałów korzeniowych. Poniżej znajduje się wyjaśnienie niektórych z najczęstszych typów kanałów korzeniowych.

Kanały korzeniowe to zabieg stomatologiczny

W przeciwieństwie do tradycyjnej ekstrakcji, zabieg kanałowy pozwala zachować naturalny ząb. Chociaż leczenie kanałowe nie zapobiega zakażeniu zęba, ratuje go i pozwala ponownie cieszyć się naturalnym uśmiechem. W większości przypadków leczenie kanałowe jest zabiegiem stosunkowo bezbolesnym i może być wykonane podczas jednej lub kilku wizyt w gabinecie. Jednak nie są one pozbawione ryzyka. Nieleczone kanały korzeniowe mogą doprowadzić do infekcji lub złamania zęba.

Zabieg kanałowy polega na usunięciu martwej tkanki wewnątrz zęba, zwanej miazgą. Miazga jest miękką tkanką zawierającą nerwy, naczynia krwionośne i tkankę łączną, która pomaga rozwijać korzeń zęba podczas jego wzrostu. Bez miazgi ząb nie mógłby się w pełni rozwinąć, ale byłby nadal odżywiany przez otaczającą go tkankę. Obecnie zabieg leczenia kanałowego jest wykonywany w gabinecie przy użyciu urządzenia przypominającego wypełnienie stomatologiczne. Pacjent pozostaje przytomny i obudzony podczas całego zabiegu.

Stosuje się je w celu naprawy zęba, który jest poważnie spróchniały lub zakażony

Kanał korzeniowy to proces, w którym specjalista stomatolog oczyszcza wnętrze kanałów zęba, aby przywrócić mu jego pierwotną funkcję. Przyczyną tego stanu może być próchnica lub zakażenie zęba, które mogą być również spowodowane powtarzającymi się zabiegami stomatologicznymi lub dużymi wypełnieniami. Zapobieganie jest kluczowe, a dobra higiena jamy ustnej jest niezbędna, w tym regularne nitkowanie i szczotkowanie zębów.

Proces ten polega na wykonaniu otworu dostępowego przez kanały korzeniowe zęba i usunięciu zbutwiałej lub zainfekowanej miazgi. Następnie dentysta użyje serii pilników kanałowych, aby oczyścić kanały korzeniowe zęba i usunąć wszelkie bakterie i resztki. Podchloryn sodu jest stosowany do wypłukania nadmiaru zanieczyszczeń, które mogły się zgromadzić podczas procesu czyszczenia.

Przed rozpoczęciem zabiegu stomatolog za pomocą zdjęcia rentgenowskiego bada ząb i upewnia się, że w otaczającej go kości nie ma infekcji. Następnie stosuje się znieczulenie miejscowe, aby znieczulić obszar wokół zęba. Czasami nerw jest już martwy i znieczulenie nie będzie potrzebne, ale zapewni pacjentowi komfort. Obszar ten zostanie również pokryty gumową zaporą, aby utrzymać go w suchości podczas zabiegu.

Mogą być skomplikowane

Kanały zębowe to wnętrze zębów. Stomatolog musi najpierw usunąć wszystkie uszkodzone tkanki, zanim ząb będzie mógł zostać odbudowany. W niektórych przypadkach nadmiernie zakrzywiony korzeń złamie pilnik w trakcie wchodzenia do kanału. W takich przypadkach dentysta może wykonać zabieg chirurgiczny zwany apicoektomią. Podczas tego zabiegu dentysta wykonuje małe nacięcie w dziąśle i odcina dolną część korzenia, mając nadzieję na usunięcie złamanego fragmentu pilnika.

Mogą być bolesne

Chociaż czyszczenie kanałów zębowych jest powszechną procedurą stomatologiczną, nadal może być bolesne. Stomatolog wstrzyknie środek znieczulający, aby zmniejszyć ból, ale podczas czyszczenia nadal możesz odczuwać pewien nacisk. W większości przypadków jednak zabieg ten nie powinien sprawiać bólu. Pomimo bólu związanego z czyszczeniem kanałów zębowych, procedura powinna być tylko tak bolesna, jak ilość odczuwanego przez Ciebie dyskomfortu.

Kanał korzeniowy to prosty zabieg mający na celu uratowanie zęba, który został dotknięty próchnicą lub jest w inny sposób nie do uratowania. Leczenie kanałowe polega na nawierceniu zęba i usunięciu zainfekowanej miazgi znajdującej się wewnątrz rdzenia zęba. Po usunięciu infekcji na zębie umieszcza się koronę lub wypełnienie z żywicy. Bez tego zabiegu infekcja może się rozprzestrzenić i ząb musi zostać usunięty. Jeśli nie masz wykonanej tej procedury, będziesz musiał poddać się ekstrakcji zęba. W większości przypadków zamiast tego można mieć implant stomatologiczny, most lub ruchomą protezę częściową.

Podobne tematy