Być może słyszałeś o diastemie, ale czy wiedziałeś, że jest to schorzenie stomatologiczne? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tej chorobie. Diastema kompozytowa w stomatologii – czym jest? i jak się ją diagnozuje.
Diastema posrodkowa – czym jest?
Diastema jest częstym schorzeniem stomatologicznym, które dotyczy szczęki. Często jest ona spowodowana genetyką. W 80% przypadków jest ona spowodowana zaburzeniami w genetyce zygotyczności. Objawy diastemy są podobne do objawów chorobach przyzębia. Jednak w większości przypadków objawy diastemy nie są związane z innymi schorzeniami stomatologicznymi.
U dzieci diastema może powodować wstydu, dyskomfortu. Diastema jest często mylona z defektem kosmetycznym i może wystąpić w trakcie wzrostu dziecka. W niektórych przypadkach jest wynikiem natury lub zgryzu. Stan ten może być bolesny i utrzymywać się przez wiele lat.
Diastema może być prawdziwa, rzekoma lub obecna. Może być wynikiem zaburzeń zebralnych takich jak wady ortodontycznej lub braku odpowiedniej ilości tympanonu siekaczy. Może być również wynikiem rzekomy lub mikrodoncji. Może być również spowodowana stanem zwanym wyksztalceniem.
Z kolei diastema rozbieżna jest przeciwieństwem diastemy zbieżnej. Jest to szczelina w środku szczęki, która dzieli dwie połówki. Diastema rozbieżna jest asymetryczna, co oznacza, że jest odwrotna w stosunku do pozostałych dwóch połówek. Charakteryzuje się małą częścią środkową i dużą częścią tylną. Diastema posrodkowa jest częstym schorzeniem u dzieci, choć nie tak ciężkim jak w przypadku diastemy zbieżnej.
Najczęstszym rodzajem usuwania diastemy jest bonding, który polega na zastosowaniu syntetycznego materiału do połączenia z diastemą. Technika ta wymaga demineralizacji zebow przed wykonaniem bondingu. Powstały w ten sposób materiał kompozytowy umieszcza się na diastemie, powodując minimalne efekty estetyczne. Może być stosowana w połączeniu z innymi zabiegami stomatologicznymi.
Podobne tematy
Leave a Comment