Słyszałeś o trudnościach w jedzeniu z aparatem ortodontycznym. Jeśli nigdy tego nie doświadczyłeś, nie jesteś sam. W pierwszych tygodniach leczenia, żucie może być trudne i niewygodne, ponieważ aparat ortodontyczny kłuje w policzki i dziąsła. Na szczęście nie musisz całkowicie rezygnować z żucia! Oto kilka pomocnych wskazówek, które pomogą Ci poradzić sobie z tym dyskomfortem.

Unikanie żylastych pokarmów

Jednym ze sposobów uniknięcia drażniących żylastych pokarmów podczas noszenia aparatu ortodontycznego jest częstsze używanie tylnej części ust podczas żucia. Możesz również żuć lód, ale unikaj sera typu string lub innych twardych cukierków, ponieważ mogą one zaczepić się o aparat ortodontyczny. Możesz uniknąć tych pokarmów, krojąc je na mniejsze kawałki. Należy również unikać żucia gumy, gumek do żucia lub twardych cukierków. Owoce i warzywa również można jeść, ale należy unikać ich żucia. Owoce takie jak ananas i melon są również dobrym wyborem, ale należy unikać ich twardych lub żujących wersji.

Unikanie żylastych pokarmów to świetny sposób na ułatwienie sobie życia. Miękkie pokarmy łatwiej się żuje niż żylaste. Zamiast tego wybieraj gotowane warzywa i owoce, aby utrzymać aparat ortodontyczny w dobrym stanie. Jeśli nie możesz gryźć lodów, powinieneś trzymać się miękkich owoców i warzyw. Jedzenie miękkich owoców i warzyw ułatwi Ci życie podczas noszenia aparatu ortodontycznego.

Unikanie słodzonych napojów

Jeśli masz aparat ortodontyczny, prawdopodobnie jesteś dobrze świadomy zagrożeń wynikających ze spożywania zbyt dużej ilości cukru. Jest to szczególnie ważne dla osób z aparatami ortodontycznymi, aby trzymać się z dala od tego typu napojów, ponieważ mogą one spowodować uszkodzenie zamków i zębów. Może to nawet nastąpić bezpośrednio na krawędzi aparatu. Kiedy aparat jest już zdjęty, prawie niemożliwe jest stwierdzenie, czy doszło do jakiegokolwiek uszkodzenia. Napoje bez cukru powinny być unikane lub ograniczone do kilku razy w tygodniu. Napoje bezalkoholowe są jednak nadal zalecane, chociaż cola jest również kwaśna i należy jej unikać.

Istnieje wiele innych opcji unikania napojów cukrowych podczas noszenia aparatu ortodontycznego. Jajka są świetną opcją, ponieważ są łatwe do przygotowania i stanowią dobre źródło białka. Jajka mogą być smażone lub gotowane na twardo, ale jajecznica jest znacznie łatwiejsza do przeżuwania. Możesz również rozważyć zrobienie smoothies, które są pełne witamin i błonnika. To także świetny zamiennik posiłku, zwłaszcza jeśli zrobisz go z zieleniną.

Unikanie żylastych przedmiotów

Żylaste pokarmy i inne przedmioty są szczególnie uciążliwe dla osób z aparatem ortodontycznym, ponieważ mają tendencję do zaczepiania się wokół drutów. Osoby, które są w trakcie powiększania ust, powinny unikać twardych pokarmów, ponieważ mogą one zaczepić się o aparat. Zamiast tego należy trzymać się miękkich, żujących pokarmów, które są łatwe do przełknięcia. To znacznie ułatwi życie wszystkim. Jeśli martwisz się o żylastość swojego jedzenia, zawsze możesz spróbować jeść miękkie, elastyczne pokarmy, które są bardziej wyrozumiałe niż te twarde.

Innym pokarmem, który może stanowić wyzwanie dla osób z aparatem ortodontycznym, jest lód. Lód może być świetną przekąską, ale wgryzanie się w twardy lód nie jest dobrym pomysłem, ponieważ może to spowodować uszkodzenie aparatu ortodontycznego. Inne pokarmy, których należy unikać to twarde cukierki, lizaki i inne twarde przedmioty. Spróbuj jeść bardziej miękkie pokarmy, takie jak owoce i warzywa, np. surowe marchewki i jabłka. Warzywa takie jak szpinak mogą być spożywane, ale upewnij się, że kroisz je na małe kawałki i żujesz tylnymi zębami. Smoothies to także świetny sposób na włączenie większej ilości warzyw do swojej diety.

Wybór ortodonty

Jeśli masz zgryz otwarty, możesz mieć obawy co do wyglądu i ułożenia swoich zębów. Być może próbowałeś w domu firm aligner, które są zaprojektowane, aby pomóc Ci wyprostować zęby i poprawić swój zgryz. Jeśli Twój problem nadal utrzymuje się, możesz chcieć odwiedzić ortodontę, który specjalizuje się w tym konkretnym rodzaju leczenia. Można uzyskać dokładną ocenę ustawienia zębów i zdecydować, czy te alignery pomogą Ci wyprostować zęby.

Złe ustawienie zębów powoduje ból w szczęce. Z czasem szczęka staje się przepracowana i może klikać lub wyskakiwać, co nie jest idealne dla mowy lub żucia. Inne objawy mogą obejmować gryzienie języka i wewnętrznej strony policzków oraz ból szczęki. Źle ustawiona szczęka może nawet wpływać na mowę. Jeśli cierpisz z powodu złego zgryzu, najlepiej jak najszybciej udaj się do ortodonty.

Wybór firmy oferującej aparaty at-home aligner

Wybór odpowiedniej firmy oferującej aparaty at-home aligner jest kluczowy, jeśli rozważasz założenie aparatu ortodontycznego, ale nie możesz się zgryźć. Niektórzy ludzie z otwartymi zgryzami nie są dobrymi kandydatami na clear aligner, i jest kilka rzeczy, które powinieneś rozważyć przed wyborem firmy oferującej aparaty domowe. Po pierwsze, powinni oni określić pozycję twojej szczęki. Podczas gdy u większości ludzi zgryz otwarty jest spowodowany krzywymi zębami, nieprawidłowo ustawiona szczęka może również wpływać na zgryz.

Kolejną ważną uwagą przy wyborze firmy at-home aligner jest to, jak skuteczne jest ich leczenie. Wiele firm oferujących alignery w domu jest mniej skutecznych niż tradycyjne aparaty ortodontyczne, a Ty będziesz musiał radzić sobie z niespójnymi wynikami i krótszym czasem leczenia. Z tego powodu najlepiej jest wybrać ortodontę w gabinecie. Licencjonowany ortodonta będzie oferować wysokiej jakości technologii i pomoże Ci osiągnąć swój idealny uśmiech.

Podobne tematy