Przede wszystkim należy ograniczyć spożycie cukru, ponieważ bakterie żyjące w jamie ustnej uwielbiają pokarmy zawierające skrobię i cukier. Substancje te stanowią pożywkę dla bakterii, które prowadzą do powstawania płytki nazębnej. Lepkie słodkie przysmaki i pikantne przekąski mogą przyczynić się do odkładania płytki nazębnej. Aby uniknąć tej przypadłości, upewnij się, że regularnie myjesz zęby i nie pozwalasz sobie na słodkie przysmaki. Zamiast tego staraj się unikać pikantnych przekąsek, takich jak zwykłe orzechy.

Soda oczyszczona

Choć nie jest to doskonałe lekarstwo na płytkę nazębną, soda oczyszczona może zmniejszyć jej kwasowość. Wodorowęglan sodu, główny składnik sody oczyszczonej, rozbija płytkę nazębną i neutralizuje jej kwasowość. Proces ten odwraca próchnicę i sprawia, że zęby są mocniejsze. Soda oczyszczona podnosi również poziom pH w ustach, co jest kluczowym czynnikiem w utrzymaniu zdrowej jamy ustnej. Jej właściwości antybakteryjne pomagają kontrolować bakterie w jamie ustnej i zapobiegają próchnicy, ale nie mają wpływu na korzystne bakterie obecne w jamie ustnej.

Kolejną zaletą sody oczyszczonej są jej właściwości przeciwzapalne. Używanie tej pasty do mycia zębów pomaga zmniejszyć ilość złych bakterii w jamie ustnej. W rezultacie zmniejsza również ryzyko wystąpienia zapalenia dziąseł i innych patogenów. Ta pasta pomaga również stworzyć świeży oddech. Należy ją szczotkować przez co najmniej dwie minuty, stosując koliste ruchy na wszystkich zębach. Możesz ją również stosować jako dentifrice, która usunie plamy i płytkę nazębną.

Olej kokosowy

Podczas gdy olej kokosowy jest wszechstronnym składnikiem, jego najbardziej godne uwagi zastosowanie to produkt do higieny jamy ustnej. Olej kokosowy jest znany ze swojej skuteczności w zwalczaniu bakterii, w tym tych, które powodują nieświeży oddech, próchnicę i choroby dziąseł. Zwalcza również gromadzenie się płytki nazębnej, która powoduje podrażnienie i zapalenie dziąseł. Oprócz zapobiegania próchnicy i chorobom dziąseł, olej kokosowy ma również wiele innych korzyści zdrowotnych. Poniżej wymieniono niektóre z bardziej popularnych zastosowań oleju kokosowego do higieny jamy ustnej.

Zapalenie dziąseł jest spowodowane płytką nazębną i jest związane z niewłaściwą higieną jamy ustnej. Pociąganie olejem może pomóc w walce z bakteriami i zmniejszyć nagromadzenie płytki nazębnej w jamie ustnej. W jednym z badań stwierdzono, że wyciąganie oleju zmniejszyło płytkę nazębną i zapalenie dziąseł u 60 uczestników z zapaleniem dziąseł wywołanym przez płytkę nazębną. Zmniejszyło również objawy zapalenia dziąseł o 56%. Jednak ciągnięcie oleju kokosowego nie jest zamiennikiem dla regularnej pielęgnacji jamy ustnej. Ale korzyści płynące z oleju kokosowego nie mogą być niedocenione.

Obrotowe szczoteczki elektryczne

W nowym badaniu porównano wpływ obrotowych szczoteczek elektrycznych na zapalenie dziąseł i płytkę nazębną. Nowa elektryczna szczoteczka do zębów wykorzystuje liniowy napęd magnetyczny do generowania oscylacji-rotacji z mikrowibracjami. Działanie to jest podobno bardziej skuteczne niż szczoteczka manualna w usuwaniu płytki nazębnej. Jej cichsza praca została również porównana do szczoteczki sonicznej klasy premium.

Chociaż twierdzenie o 100% usuwaniu płytki nazębnej może wydawać się trudne do uwierzenia, wyniki badań klinicznych pokazują, że ten typ szczoteczki jest bardzo skuteczny. W rzeczywistości większość badań wykazała, że używanie elektrycznej szczoteczki do zębów skutecznie usuwa 100% płytki nazębnej. Badania te zostały przeprowadzone niezależnie, z wykorzystaniem średnich wyników. Aby dokonać najlepszego porównania, należy wybrać taki rodzaj elektrycznej szczoteczki do zębów, który sprawdzi się w Twoim przypadku. To, czy używasz szczoteczki manualnej czy elektrycznej, zależy wyłącznie od Ciebie.

Unikanie pokarmów powodujących odkładanie się płytki nazębnej

Jeśli martwisz się wyglądem płytki nazębnej, jednym ze sposobów jej zapobiegania jest unikanie skrobiowych i cukrowych przekąsek. Pokarmy te mają tendencję do przyklejania się do zębów i zwiększają ryzyko odkładania się płytki nazębnej. Ponadto długotrwałe podjadanie sprawia, że zęby mają stały kontakt ze skrobią, którą żywią się bakterie. Aby uniknąć tego problemu, przynajmniej raz dziennie używaj nici dentystycznej i prawidłowo myj zęby. Nawet jeśli wydaje się to mało istotne, może to zapobiec tworzeniu się płytki nazębnej.

Należy pamiętać, że płytka nazębna jest obecna w ustach każdego człowieka. Jednak kluczem do kontrolowania płytki nazębnej jest szczotkowanie i nitkowanie zębów dwa razy dziennie. Ponadto picie wody i nitkowanie zębów po posiłkach może pomóc w utrzymaniu wilgotności jamy ustnej. Możesz również uniknąć gromadzenia się płytki nazębnej, używając elektrycznych szczoteczek do zębów i stosując gumę do żucia, która zawiera składniki zapobiegające powstawaniu płytki nazębnej. Innym sposobem na zapobieganie gromadzeniu się płytki nazębnej jest stosowanie płynu do płukania ust o bezalkoholowym składzie oraz używanie skrobaczki do języka w celu zeskrobania płytki z zębów.

Regularne szczotkowanie zębów

W ciągu dnia prawdopodobnie spożywasz pokarmy, które zawierają duże ilości cukru i pozostawiają po sobie płytkę nazębną. Płytka nazębna jest nie tylko nieestetyczna, ale może również powodować choroby dziąseł. Powoduje, że zęby wyglądają na żółte i mają nieprzyjemny zapach. Jeśli masz chorobę dziąseł, możesz nawet doświadczyć krwawienia i zaczerwienienia dziąseł. Najlepszym sposobem na pozbycie się płytki nazębnej i utrzymanie zdrowych dziąseł jest regularne szczotkowanie zębów.

Unikaj picia słodzonych napojów i skrobiowych przekąsek. Te słodkie pokarmy i napoje zawierają bakterie, które żywią się płytką nazębną na Twoich zębach. Nagromadzenie płytki nazębnej może prowadzić do chorób dziąseł, próchnicy i zapalenia dziąseł. Ukrywa się ona między zębami i dziąsłami, co wymaga specjalnego szczotkowania, aby ją usunąć. Nawet najprostsze przekąski mogą przyczynić się do powstania płytki nazębnej. Ograniczenie spożycia cukru może więc pomóc w utrzymaniu zębów w czystości i bez płytki nazębnej.

Podobne tematy