Korzyści z noszenia przez dziecko aparatu ortodontycznego są liczne. Po pierwsze, wczesne leczenie ortodontyczne może zapobiec przyszłym problemom stomatologicznym, takim jak krzywe zęby i szczęki, które się przesuwają lub wydają dźwięki. Inny, wczesne leczenie zapobiegnie przyszłym wizytom u dentysty, takim jak wypełnianie ubytków i choroby dziąseł. Ten artykuł pomoże Ci podjąć decyzję, czy dziecko ma nosić aparat ortodontyczny. A także, czego należy się spodziewać podczas leczenia.

Założenie aparatu ortodontycznego dla dziecka

Kiedy należy założyć dziecku aparat ortodontyczny? Aparat ortodontyczny najlepiej założyć dziecku w wieku od dziewięciu do trzynastu lat. Założenie aparatu w tym wieku pozwoli zapobiec problemom w późniejszym okresie życia, takim jak choroby dziąseł i gromadzenie się płytki nazębnej. Pomoże im również nabrać pewności siebie. I choć nakłonienie dziecka do noszenia aparatu może być trudne, warto podjąć ten wysiłek.

Pierwszą rzeczą, jaką należy wiedzieć o aparacie ortodontycznym jest to, że nie należy się spieszyć z jego założeniem. Chociaż może być kuszące, aby iść naprzód i uzyskać aparat ortodontyczny dla swojego dziecka, należy również mieć świadomość, że leczenie to wymaga czasu. Cały proces zakładania aparatu dla dziecka może trwać kilka miesięcy, a nawet lat. Co więcej, w grę wchodzą również inwazyjne procedury chirurgiczne. Z tego powodu ważne jest, abyś planował z wyprzedzeniem i wiedział, na ile możesz sobie pozwolić.

Rodzaje aparatów ortodontycznych

W niektórych przypadkach dziecko może potrzebować kombinacji różnych rodzajów aparatów ortodontycznych, aby osiągnąć lepszy uśmiech. Tradycyjne aparaty ortodontyczne wykorzystują druty i gumki do przesunięcia zębów w bardziej równą pozycję. W zależności od ciężkości problemów stomatologicznych dziecka, mogą one potrzebować innych rodzajów urządzeń ortodontycznych, w tym aparatu na głowę. Aparat ten posiada drut w kształcie podkowy, który przesuwa tylne zęby na swoje miejsce, tworząc więcej miejsca z przodu.

Aparaty metalowe są najczęściej stosowanym typem dla dzieci. Są one wykonane z wysokiej jakości stali nierdzewnej i zawierają druty oraz zamki przymocowane do zębów. Niektóre dzieci mogą zdecydować się na noszenie kolorowych gumek. Inne dzieci wolą aparaty ceramiczne, które są trudniejsze do zauważenia. W każdym jednak przypadku rodzice muszą jak najszybciej zabrać dziecko do dentysty. Korzyści wynikające z zastosowania ceramicznego aparatu ortodontycznego są liczne i mogą pomóc uśmiechowi dziecka wyglądać bardziej atrakcyjnie przez wiele lat.

Kiedy założyć aparat na zęby dla dziecka

Kiedy założyć aparat na zęby dla dziecka różni się w zależności od dziecka. Podczas gdy niektóre dzieci skorzystają z aparatu w młodym wieku, istnieje również wiele czynników, które wpływają na czas leczenia. Na szczęście proces leczenia ortodontycznego można rozpocząć już w wieku siedmiu lat, więc nie trzeba czekać, aż dziecko będzie starsze. Ogólnie rzecz biorąc, większość ortodontów zaleca dzieciom założenie aparatu między 10 a 14 rokiem życia.

Krzywe zęby są najbardziej oczywistą oznaką problemów ortodontycznych. Istnieją jednak inne objawy, które mogą wskazywać, że Twoje dziecko potrzebuje aparatu ortodontycznego tak szybko, jak to możliwe. Na przykład, jeśli Twoje dziecko ma krzywy ząb, może to być wskaźnik, że dolna szczęka jest zbyt mała. Innym objawem może być nieprawidłowy zgryz. Innym problemem może być to, że dziecko traci zęby mleczne zbyt wcześnie lub zbyt późno, co powoduje, że zęby stałe wypierają zęby mleczne.

Problemy z samooceną

Oprócz fizycznych skutków noszenia aparatu ortodontycznego, krzywe zęby dziecka mogą wpływać na jego samoocenę. Może ono unikać spotkań towarzyskich, ukrywać swój uśmiech i żyć w izolacji. Ale poczucie własnej wartości dziecka może być znacznie poprawione dzięki aparatom ortodontycznym i Invisalign. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak te urządzenia ortodontyczne mogą poprawić samoocenę Twojego dziecka.

Choć szczodre chwalenie dziecka z aparatem ortodontycznym może wydawać się nieszczere, ten rodzaj uwagi może faktycznie pomóc w podniesieniu poczucia własnej wartości. Choć rzucanie pochwał na dziecko może wydawać się kontrproduktywne, nigdy nie należy unikać stosowania pozytywnych wzmocnień, gdy wydaje się to właściwe. Chwal raczej osiągnięcia naukowe, artystyczne lub sportowe dziecka niż jego wygląd fizyczny. Mówiąc dziecku, że jesteś dumny z jego pracy, poczuje się ważne i warte pochwały ze strony innych.

Koszt aparatu ortodontycznego dla dziecka

Jeśli zastanawiasz się, jak zapłacić za aparat ortodontyczny dla swojego dziecka, możesz zbadać korzyści płynące z ubezpieczenia zdrowotnego. Wiele polis ubezpieczeniowych pokrywa do $3,500 za opiekę ortodontyczną, w zależności od konkretnego planu. Koszty zewnętrzne mogą się różnić w zależności od udziału własnego i kwoty copay. Niektóre polisy ubezpieczeniowe wymagają również, aby wybrać ortodontę w sieci. Aby dowiedzieć się, czy ubezpieczenie pokryje aparat ortodontyczny dziecka, należy skontaktować się z ubezpieczycielem.

Większość planów ubezpieczeniowych pokrywa koszty aparatów ortodontycznych dla dzieci. Pierwszym krokiem jest konsultacja, podczas której omówione zostaną koszty aparatu ortodontycznego. Na kolejnej wizycie dziecko zostanie wyposażone w aparat ortodontyczny. Jeśli wybierasz przezroczyste nakładki wyrównujące, takie jak Invisalign, możesz spodziewać się, że koszt będzie o połowę niższy niż koszt tradycyjnego aparatu ortodontycznego. Oba rodzaje aparatów wyrównują zęby dziecka w ciągu 18 do 24 miesięcy.

Podobne tematy