Jeśli Twoje dziecko cierpi z powodu krzywych zębów, możesz rozważyć założenie aparatu w młodszym wieku. Lekarze stomatolodzy mogą monitorować wzrost i wcześnie wykrywać małe problemy. Jeśli zostaną one wykryte w porę, opieka interceptywna może zapobiec większym problemom i zaoszczędzić Ci wielu kłopotów w późniejszym czasie. Dzieci w każdym wieku mogą skorzystać z tego leczenia. W jakim wieku zaleca się założenie aparatu ortodontycznego? zależy od tego, jak szybko rośnie Twoje dziecko. Niektóre dzieci wchodzą w okres dojrzewania wcześniej niż inne.

Prezentowany tekst jest efektem naszych działań w partnerstwie z novmed.com.pl

Dzieci

Wczesne leczenie ortodontyczne jest korzystne z kilku powodów. W wieku sześciu lat dzieciom wypada już większość zębów mlecznych, a szczęka jest na tyle stabilna, że można na niej prowadzić leczenie przez dłuższy czas. Ponadto zęby nadal rosną i rozwijają się, co ułatwia ich prostowanie. Jednak konsekwencje wczesnego leczenia ortodontycznego są często mniej widoczne, a rezultaty kosmetyczne są opóźnione. Dzieci powinny być również na tyle odpowiedzialne, aby dbać o swój aparat.

Chociaż długość okresu noszenia aparatu ortodontycznego przez dziecko może być różna, średnia wynosi od 18 miesięcy do trzech lat. Ponadto niektóre dzieci wymagają noszenia aparatu przez dwa do trzech lat, a dorośli przez dwa do trzech lat. Regularne wizyty kontrolne u ortodonty mogą zapewnić, że leczenie przebiega zgodnie z oczekiwaniami i rozwiązać wszelkie potencjalne problemy ze strukturą zębów. Po założeniu aparatu ortodontycznego należy nosić retainer, aby zapewnić, że zęby nie powędrują z powrotem do pierwotnej pozycji.

Chociaż Amerykańska Akademia Ortodontów zaleca, aby dzieci zaczęły chodzić do ortodonty do siódmego roku życia, im wcześniej rozpoczną leczenie, tym lepiej. Ponadto dzieci, które zaczynają aparat ortodontyczny wcześniej, zwykle cieszą się lepszymi wynikami w krótszym czasie. Jeśli jednak masz obawy lub uważasz, że Twoje dziecko skorzysta z aparatu ortodontycznego, zapytaj dentystę dziecka, czy go zaleca. Zdrowie jamy ustnej Twojego dziecka jest ważne i zawsze powinieneś omówić z nim dostępne opcje.

Dzieci, które mają skłonność do oddychania przez usta i ssania kciuka mogą wymagać założenia aparatu ortodontycznego. Warunki te mogą wynikać z niewłaściwej diety i higieny jamy ustnej. Jeśli problemy te utrzymują się, konieczne może być założenie aparatu ortodontycznego. W zależności od stanu, aparat może zapobiec dalszym uszkodzeniom zębów i dziąseł. Dziecko ze złym zgryzem jest podatne na problemy ze szczęką, w tym na niedorozwój i przerost zgryzu. Poza tym problemy te mogą mieć podłoże genetyczne.

Dorośli

Dorosłym często zaleca się noszenie aparatu ortodontycznego z różnych powodów, w tym prostowania zębów i poprawy zgryzu. Mają również dodatkową korzyść z prostowania zębów, co może znacznie zmniejszyć potrzebę interwencji w jamie ustnej. Chociaż istnieje wiele korzyści z noszenia aparatu ortodontycznego, wiąże się z nim pewne ryzyko. Dowiedz się o zagrożeniach i jak ich unikać. Dowiedz się, jakich pokarmów należy unikać i co robić, aby nie dopuścić do poluzowania się aparatu.

Proste zęby są łatwiejsze do czyszczenia, co ułatwia utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej. Proste zęby przyczyniają się również do unikania ubytków i chorób dziąseł, które mogą być szczególnie szkodliwe dla zdrowia jamy ustnej wraz z wiekiem. Krzywe zęby mogą również powodować obciążenie zębów, narażając je na uszkodzenie i wczesną wymianę. Korekta Twojego uśmiechu może zająć nawet 36 miesięcy. Na szczęście nowoczesne aparaty ortodontyczne są znacznie tańsze niż w latach ubiegłych, co czyni je popularną opcją dla dorosłych.

Ponieważ dorośli mogą mieć aparaty ortodontyczne, mogą poddać się zabiegowi w każdym wieku. W zależności od nasilenia problemu, aparat ortodontyczny dla dorosłych może trwać od 14 do 26 miesięcy. Pomimo ich starszego wieku, nadal są bardzo zalecane, aby uzyskać aparat ortodontyczny do prostowania zębów. Kilka lat temu dzieci były jedynymi, którzy poddawali się leczeniu ortodontycznemu. Jednak dziś ortodoncja poszła do przodu do tego stopnia, że nawet dorośli mogą uzyskać proste zęby dzięki aparatowi.

Dorośli mogą zdecydować się na aparat przezroczysty zamiast metalowego. Metoda ta jest również dostępna w niewidocznej opcji, zwanej Invisalign. W przeciwieństwie do swoich młodszych odpowiedników, dorośli pacjenci są odpowiedzialni za swoje leczenie. Muszą nosić swoje alignery i gumki zgodnie z harmonogramem. Dodatkowo, dorośli pacjenci są zazwyczaj zobowiązani do noszenia retainerów po leczeniu. Proces prostowania zębów trwa jednak dłużej niż w przypadku dzieci.

Nastolatki

W celu uzyskania prostych zębów i wyrównania szczęki, nastolatkom często zaleca się noszenie aparatu ortodontycznego. Procedura ta może zmniejszyć ryzyko wystąpienia bólów głowy, startych zębów i problemów ze szczęką. Ponadto, noszenie aparatu ortodontycznego poprawi uśmiech nastolatka. Na szczęście, stosunkowo łatwo jest przekonać nastolatka do noszenia aparatu ortodontycznego. Oto kilka powodów, dla których warto to zrobić. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o aparatach ortodontycznych dla nastolatków.

Jednym z powodów, dla których nastolatkom zaleca się noszenie aparatu ortodontycznego, jest to, że prawdopodobnie będą odczuwać niewielki dyskomfort w ciągu pierwszych dwóch tygodni. Miękka dieta jest idealna, ponieważ może zminimalizować wszelki dyskomfort. Zamiast twardej, chrupiącej diety, spróbuj jeść puree ziemniaczane, owoce, jabłka i płatki owsiane. W tym czasie unikaj lepkich lub nowych pokarmów. Powinieneś również rozważyć zakup ochraniacza na zęby dla swojego nastolatka, jeśli uprawia on sport.

Oprócz korzyści estetycznych wynikających z noszenia aparatu ortodontycznego, może on poprawić poziom pewności siebie nastolatka. Większość nastolatków jest niepewna swojego wyglądu. Założenie aparatu ortodontycznego pomoże im poczuć się pewniej w dorosłym życiu. Dodatkowo, pomoże im wyprostować zęby i wyrównać szczęki. Zapobiegnie to utknięciu jedzenia między zębami, co może prowadzić do chorób dziąseł lub problemów zdrowotnych jamy ustnej. Dlatego nastolatek noszący aparat ortodontyczny będzie miał jaśniejszy uśmiech, którego wszyscy będą mu zazdrościć.

Wśród wszystkich różnych rodzajów aparatów ortodontycznych, aparaty metalowe są najbardziej powszechne i niedrogie. Można je łatwo dostosować do potrzeb i preferencji dziecka. Jednak metalowy aparat ortodontyczny nadal będzie zauważalny, gdy dziecko będzie go nosić, zwłaszcza gdy jest nastolatkiem. Na szczęście istnieją obecnie przezroczyste aparaty ceramiczne, które lepiej komponują się z zębami dziecka. Ta metoda jest często zalecana dla nastolatków z dużą samoświadomością lub zaniepokojonych swoim wyglądem.

Dorośli z krzywymi zębami

Korzyści z noszenia aparatu ortodontycznego dla dorosłych jest wiele. Nie tylko będziesz wyglądać młodziej, ale będziesz bardziej atrakcyjny dla innych. Będziesz miał większe powodzenie, ponieważ ludzie będą kojarzyć proste zęby ze zdrowiem i atrakcyjnością. Krzywe zęby mogą mieć również negatywny wpływ na Twoje zdrowie jamy ustnej. Będziesz mniej skłonny do używania nici dentystycznej, co może prowadzić do nieświeżego oddechu i próchnicy. Co gorsza, jeśli Twoje zęby są źle ustawione, może to wpłynąć na Twój staw skroniowo-żuchwowy.

Choć wielu dorosłych ma idealnie ustawione zęby, krzywe zęby są nie tylko nieestetyczne z kosmetycznego punktu widzenia. Wielu dorosłych ma problemy stomatologiczne spowodowane stłoczonymi lub zachodzącymi na siebie zębami. Problemy te, określane jako wady zgryzu, mogą prowadzić do trudności w żuciu i połykaniu. Jeśli zęby nie są wyrównane, mogą pojawić się również problemy z bólem twarzy. Aparat ortodontyczny jest więc dobrym rozwiązaniem dla osób dorosłych z krzywymi zębami.

Podczas gdy metalowe aparaty ortodontyczne są nadal szeroko stosowane do prostowania zębów, wiele osób decyduje się na zastosowanie niewidocznych aparatów. Są one mniej widoczne i można je usunąć, gdy zmieni się zdanie. Można również zdecydować się na stałe lub zdejmowane aparaty retencyjne. Aparaty ruchome są mniej widoczne niż aparaty stałe i są dobrym rozwiązaniem, jeśli chcesz dokonać jedynie niewielkich korekt w uzębieniu. W dłuższej perspektywie jednak, stałe retainery mogą pomóc Ci utrzymać nowy uśmiech i uniknąć dalszych problemów stomatologicznych.

Wiele osób ma trudności z rozpoczęciem leczenia ortodontycznego dla krzywych zębów. Nie otrzymali leczenia ortodontycznego jako nastolatek, ale jako dorośli mogą położyć fundament dla swoich dzieci. Choć może się to wydawać przytłaczającym procesem, może się to opłacić w dłuższej perspektywie, jeśli masz prostsze zęby i większą pewność siebie. A w większości przypadków inwestycja jest tego warta.

Dorośli z nieprawidłowym zgryzem

Dorosłym z nieprawidłowym zgryzem zaleca się noszenie aparatu ortodontycznego z kilku powodów. Nie tylko może on powodować problemy z przeżuwaniem i mówieniem, ale może również powodować inne problemy stomatologiczne, w tym zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego i zgrzytanie zębami. Stan ten jest spowodowany słabą funkcjonalnością mięśni, takich jak ssanie kciuka, co może prowadzić do nieprawidłowego ustawienia szczęki. Może być również spowodowane chorobą kości i może występować rodzinnie.

Gdy zęby są nieprawidłowo ustawione, nie mogą do siebie pasować, co powoduje dyskomfort. Zęby mogą nosić się nierówno, a to może prowadzić do bólów głowy. Nieprawidłowy zgryz powoduje, że zęby ścierają się nierównomiernie, co skutkuje nierównomiernym zużyciem. Korekta nieprawidłowego zgryzu może pomóc Ci uniknąć tych problemów i doprowadzić do zrównoważonego zestawu zębów i piękniejszego uśmiechu.

Kiedy jesteś dzieckiem, Twoja kość szczękowa rośnie do końca okresu dojrzewania. Z wiekiem kości szczęki nadal rosną, a Twoje zęby mogą się przesunąć. Ponadto możesz doświadczyć utraty zębów, co może spowodować zmianę ich położenia. Kość szczęki może się również przesunąć z różnych powodów, w tym ze względu na zgrzytanie zębami i ich utratę. Nieprawidłowo ustawiony zgryz może również powodować problemy ze szczęką, takie jak konieczność szerokiego otwierania ust, aby uniknąć bolesnego bólu szczęki.

Rozważając, czy należy założyć aparat ortodontyczny, należy wziąć pod uwagę styl życia pacjenta, jego sytuację finansową i ramy czasowe. Dzięki tym informacjom proces ten będzie dla pacjenta jak najłatwiejszy i bezproblemowy. Posiadanie prostych zębów zwiększa pewność siebie i sprawia, że jest mniej prawdopodobne, że ludzie będą Cię oceniać za Twoje zęby. Jeśli masz pytania lub wątpliwości, omów je ze swoim dentystą.

Podobne tematy