Choć powszechnie uważa się, że implant zębowy to najlepszy sposób na uzupełnienie ubytków, nie każdy może skorzystać z tej możliwości. Jakie są więc alternatywy?

Zalety implantów zębowych są powszechnie znane – świetnie wyglądają, są trwałe oraz wygodne w codziennym użytkowaniu. Nie każdy jednak, chociażby z powodów zdrowotnych, może skorzystać z tej możliwości. Jeśli chodzi o uzupełnienie braków w uzębieniu, na szczęście jest kilka rozwiązań alternatywnych. Może nie tak estetycznych, jak wspomniane implanty, ale na pewno godnych polecenia.

Proteza ruchoma

W tej grupie znajdują się protezy akrylowe oraz szkieletowe. Ich największą zaletą jest fakt, że można je wyjmować i zakładać według własnych potrzeb. Zamaskowanie braku zęba lub zębów jest zatem bardzo szybkie i proste. Oczywiście pod warunkiem, że proteza została wykonana prawidłowo – dopasowanie trwa niekiedy do kilku wizyt u specjalisty. Jednocześnie mają określoną trwałość, a zaleca się ich wymianę co około pięć lat.

Jeśli nie implanty zębowe, Kraków daje spore możliwości w zakresie rozwiązań alternatywnych – również protez ruchomych. Wiele osób korzysta z nich również dlatego, że w określonych okolicznościach są refundowane przez NFZ.

Mosty protetyczne

Mosty protetyczne to inaczej wypełnienie protetyczne, które wykonywane jest w miejscu jednego lub kilku brakujących zębów. Jego cechą charakterystyczną jest, że jest osadzony bezpośrednio na zębach sąsiednich. W tym wypadku kluczowe jest, czy są one zdrowie – to właśnie od ich kondycji zależy, czy wykonanie mostu jest w ogóle możliwe. Dodatkowo je obciąża, dlatego liczy się nie tylko zdrowa korona, ale również kość szczęki lub żuchwy. Lekarz określa stan uzębienia na podstawie zdjęcia RTG i decyduje, czy wykonanie mostu jest możliwe.

Największą zaletą tego rozwiązania jest na pewno czas realizacji – od momentu, gdy lekarz stomatolog wyraża zgodę na wykonanie mostu, mija do tygodnia. Szybko więc można cieszyć się pięknym uśmiechem bez ubytków.

Licówki oraz korony

Warto wiedzieć, że nie zawsze konieczne jest zastąpienie zęba. W wypadku wyszczerbień, pęknięć czy złamań stomatolog może zalecić nadbudowę w postaci licówki lub korony. Wykonanie zabiegu jest zdecydowanie najprostsze ze wszystkich tutaj wskazanych, ale oczywiście możliwe tylko w momencie, gdy podstawa zęba jest zdrowa i faktycznie można ją jedynie nadbudować, a nie usuwać i szukać rozwiązań w postaci implantów lub mostów.

Licówki i korony, odpowiednio wykonane, poprawiają wygląd uzębienia, a jednocześnie nie obniżają jego funkcjonalności. Zabieg, jak można dowiedzieć się ze strony galeriausmiechu.pl, jest najmniej inwazyjny i najtańszy ze wszystkich tutaj omówionych. Dla niektórych może okazać się dobrym rozwiązaniem.

 

Implanty zębowe to przyszłość stomatologii, ale – jak już zostało wspomniane – nie są rozwiązaniem dla wszystkich. Dobrze więc, że są mniej lub bardziej skuteczne alternatywy, które pozwalają na odzyskanie pięknego uśmiechu. Warto wiedzieć, że pozbywanie się ubytków w uzębieniu to dbanie nie tylko o estetykę, ale również o zdrowie.

Podobne tematy