Wizyta u dentysty może być dla wielu pacjentów niezwykle stresującym wydarzeniem. Odpowiednie przygotowanie do wizyty oraz świadomość o kilku najważniejszych aspektach, mogą okazać się niezwykle pomocne podczas przygotowania do wizyty oraz zapewnienia sobie komfortu psychicznego.

Jak przygotować się do wizyty u dentysty? 

Zanim wybierzemy się do gabinetu stomatologicznego niezbędnym jest, aby zadbać o odpowiednią higienę jamy ustnej. W tym celu należy dokładnie wyczyścić zęby z pozostałości pokarmu, przy użyciu szczoteczki do zębów oraz nici dentystycznej. Najlepiej jest najpierw skorzystać z nici dentystycznej, aby oczyścić przestrzenie międzyzębowe, a następnie użyć szczoteczki i pasty do zębów. 

Ułatwieniem dla pracy stomatologa oraz leczenia pacjenta będzie przygotowanie na wizytę odpowiedniej dokumentacji medycznej (jeśli pacjent takową posiada i wcześniej leczył się w innym gabinecie). Takie rozwiązanie pomoże w określeniu potrzeb leczenia oraz pozwoli na poznanie historii stomatologicznej pacjenta, w przypadku zmiany gabinetu dentystycznego. 

Zarejestruj wizytę u ortodonty już dziś! Sprawdź tutaj: https://www.estetique-wroclaw.pl/ortodoncja/

Jeśli wizyta u dentysty ma odbyć się w celu leczenia chorego zęba, pomocna w przygotowaniu może okazać się wcześniejsza konsultacja z gabinetem. Pozwoli ona poznać wszelkie szczegóły związane z leczeniem i całym procesem. Jest to szczególnie istotne jeśli leczenie wymagać będzie znieczulenia. W przypadku tego rodzaju zabiegu, przed wizytą odradza się spożywanie dużych posiłków bezpośrednio przed wizytą. Odradza się to w szczególności pacjentom, którym doskwiera odruch wymiotny. 

Niezwykle istotnym jest przygotowanie listy zażywanych leków. Niektóre substancje zawarte w przyjmowanych lekarstwach mogą powodować zaburzenia krzepliwości krwi, a także mogą mieć negatywny wpływ na organizm pacjenta podczas leczenia. Bardzo ważne jest również poinformowanie dentysty o występujących alergiach oraz uczuleniach na jakiekolwiek leki lub środki. Stomatolog poinformowany o przyjmowanych przez pacjenta lekach oraz uczuleniach, będzie w stanie dopasować indywidualny dla pacjenta proces leczenia. 

Sprawdź ofertę Centrum Estetique Wrocław: https://www.estetique-wroclaw.pl/

Czy istnieją przeciwskazania do wizyty u dentysty?

Dbałość o higienę i zdrowie jamy ustnej jest niezbędne, aby cieszyć się zdrowym, pięknym uśmiechem. Należy zatem na bieżąco monitorować stan zębów oraz reagować w przypadku odczuwanych dolegliwości bólowych. Jednak istnieją pewne przeciwskazania do odbycia wizyty w gabinecie stomatologicznym, warto w tym przypadku jeśli jest to możliwe – przełożyć wizytę na inny termin. Do głównych przeciwskazań należą:

  • przeziębienia,
  • urazy jamy ustnej,
  • opryszczka wargowa lub afty.

Szczególnie istotnym w planowaniu wizyty u stomatologa w przypadku kobiet jest unikanie zabiegów stomatologicznych podczas miesiączki. Menstruacja powoduje zmniejszenie krzepliwości krwi, co powoduje wzrost ryzyka krwotoku podczas leczenia. Ponadto konieczność przeprowadzenia zabiegu stomatologicznego w przypadku kobiety ciężarnej powinna być skonsultowana ze stomatologiem. W zależności od potrzeb i przebiegu zabiegu, mogą wystąpić dodatkowe przeciwskazania do jego przeprowadzenia. 

 

Wielu pacjentów planując wizytę u dentysty obawia się jej przebiegu oraz leczenia. Bardzo pomocne jest stosowanie się do wyżej wymienionych zaleceń oraz kontakt z gabinetem stomatologicznym w przypadku wątpliwości lub pytań w zakresie planowanej wizyty. Sporządzenie listy pytań dotyczących leczenia lub stanu zdrowia jamy ustnej z pewnością ułatwi komunikację między stomatologiem i pacjentem. 

Podobne tematy