Jak długo trwa gojenie się dziąsła po wyrznięciu się zęba? Oto kilka wskazówek dotyczących procesu gojenia. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się o suchym gniazdku, krwawieniu, zapaleniu i zapaleniu okołowierzchołkowym. Jeśli u Ciebie lub bliskiej Ci osoby niedawno doszło do erupcji zęba, możesz chcieć udać się do dentysty w celu uzyskania możliwości leczenia. Istnieje również kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby wspomóc proces leczenia.

Pericoronitis

Pericoronitis to częsty problem stomatologiczny, który dotyczy tkanki dziąsła otaczającej częściowo wyrżnięty ząb. W wielu przypadkach ta infekcja bakteryjna powoduje ból i dyskomfort. Leczenie zapalenia ozębnej polega na pielęgnacji jamy ustnej, w tym przyjmowaniu antybiotyku. Objawy ustępują zwykle w ciągu tygodnia, choć w niektórych przypadkach może to trwać dłużej. Zazwyczaj bakterie gromadzą się w szczelinie pomiędzy wyrastającym zębem a dziąsłem lub zachodzącymi na siebie tkankami dziąsła.

Rana, która pozostaje po ekstrakcji zęba jest różna, w zależności od wielkości zęba, który został usunięty. Proste ekstrakcje przeprowadza się, gdy ząb jest całkowicie wyrżnięty i widoczny gołym okiem. Natomiast ekstrakcja złożona wiąże się z powstaniem płata, który pokrywa koronę zęba. Objawy tej infekcji obejmują ból, obrzęk i gorączkę. Pacjenci często mają trudności z otwieraniem ust i spożywaniem pokarmów.

Lekarz może zalecić przyjmowanie leków rozrzedzających krew lub antybiotyków po usunięciu zęba, ponieważ mogą one spowolnić proces gojenia. Ponadto u osób poddanych znieczuleniu ogólnemu lub sedacji mogą wystąpić nudności lub wymioty przez kilka dni po ekstrakcji. Jeśli nudności lub wymioty nie ustąpią, należy natychmiast skontaktować się z dentystą lub pogotowiem ratunkowym. Infekcje i skrzepy krwi mogą przedłużyć proces gojenia, dlatego najlepiej unikać takich czynności.

Kiedy zęby mądrości ulegają częściowej erupcji, grozi im zainfekowanie tkanki dziąsła, która jest odpowiedzialna za bolesne objawy. Nazywa się to pericoronitis i może stanowić poważny problem, powodując zapalenie i zakażenie tkanki dziąsła. Tkanka dziąsła otaczająca ząb nazywa się operculum, a bakterie mogą zostać uwięzione pod nią. Infekcja może również prowadzić do silnego bólu i intensywnego bólu ucha.

Suchy zębodół

Chociaż niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) i leki narkotyczne mogą przynieść tymczasową ulgę, nie leczą one podstawowej przyczyny suchego zębodołu. Blokada nerwu zębowego zapewnia natychmiastową ulgę. Inne możliwości leczenia obejmują irygację, odsysanie i pakowanie suchego gniazda za pomocą gazy hemostatycznej lub dostępnej w handlu pasty. Podczas procesu gojenia opatrunek należy wymieniać co kilka dni. Pacjentom można również przepisać środki narkotyczne lub witaminę C na ból.

Podczas ekstrakcji Wysokie obciążenie ekstrakcji zęba powoduje obumieranie osteoblastów wyściełających zębodół. Ta martwica prowadzi do przemieszczania się skrzepów krwi. Może to skutkować powstaniem zmian w suchym zębodole. Ponadto podczas ekstrakcji pod dużym obciążeniem bakterie kolonizują zębodół i zwiększają jego przepuszczalność dla fibrynolizy. Jednak fibrynoliza nie leczy zmian w obrębie suchego gniazda.

Pacjenci z suchym gniazdem po ekstrakcji zęba nie powinni wpadać w panikę. Jeśli w zębodole nie ma skrzepu krwi, nie jest to oznaka zakażenia. Należy jednak przez kilka dni trzymać się z dala od gorących napojów i unikać szczotkowania lub płukania ust tej okolicy. Suchy zębodół może być spowodowany wieloma czynnikami, w tym infekcją, urazem lub problemami z kośćmi szczęki. W przypadku odczuwania znacznego bólu po usunięciu zęba należy udać się do dentysty. W przypadku podejrzenia zapalenia kości, dentysta może przepisać antybiotyki lub inne metody leczenia w celu złagodzenia bólu.

Leczenie suchego zębodołu po wyrznięciu się zęba koncentruje się na łagodzeniu bólu. Jeśli ból utrzymuje się dłużej niż kilka dni, należy skonsultować się z dentystą. Płyn do płukania ust i opatrunki z lekami zapewnią szybką ulgę w bólu podczas gojenia się zębodołu. Możesz również zażyć ibuprofen lub inne niesteroidowe leki przeciwzapalne, aby złagodzić ból. Objawy suchego gniazda mogą trwać od 7 do 10 dni.

Krwawienie

Jeśli zauważysz krwawienie po wyrznięciu się zęba, może to być oznaką torbieli erupcyjnej lub krwiaka. Torbiele te mogą mieć kolor od niebieskofioletowego do czarnego i mogą pojawiać się na dziąśle w pobliżu wyrastającego zęba. Mają one tendencję do wyróżniania się na grzbiecie wyrostka zębodołowego. Torbiele erupcyjne są często spowodowane wczesną próchnicą, urazem jamy ustnej lub infekcją z obrzękiem i stłoczeniem.

Jeśli zauważysz nadmierne krwawienie po usunięciu zęba, nie wpadaj w panikę. Jest to normalne zjawisko. Możesz je zminimalizować, przykładając do miejsca ekstrakcji kawałek gazy i delikatnie go przygryzając. Możesz również podać dziecku lód lub zawinąć okład z lodu w ściereczkę. Acetaminofen lub ibuprofen mogą zmniejszyć ból i obrzęk. Jeśli krwawienie utrzymuje się, staraj się nie dopuścić do tego, aby dziecko jadło lub piło cokolwiek twardego przez pierwsze 24 godziny. Krwawienie może być również zmniejszone przez leżenie w pozycji wyprostowanej lub ćwiczenia fizyczne przez 30 minut.

12-letni chłopiec został skierowany do leczenia po przedstawieniu wielu objawów, w tym epistaksji, częstych siniaków, krwawienia z dziąseł i ekstrakcji zęba. Podczas gdy rodzice i siostra pacjenta nie mieli wcześniejszego wywiadu dotyczącego krwawienia, został on skierowany z powodu krwawienia po wyrznięciu się zęba. Oprócz problemu z krwawieniem, chłopiec prezentował również częste siniaki, wysoką liczbę płytek krwi i krwawienie z dziąseł. Jego poziomy czynnika VIII i kofaktora rystocetyny były prawidłowe.

Jeśli dziecko ma krwawienie po wyrznięciu się zęba, może to być oznaką innego poważnego problemu stomatologicznego. Wysoka gorączka, nagłe zmiany zachowania i wymioty to objawy problemu stomatologicznego. Niezależnie od przyczyny, wzmocnienie dziąseł zapewni Twojemu dziecku komfort, tworząc jednocześnie zdrowy fundament dla dobrego stanu uzębienia. Kiedy Twoje dziecko rozwinie zdrowy uśmiech, zapewni to, że jego dziąsła pozostaną silne przez całe dzieciństwo.

Zapalenie

Zapalenie okostnej to zapalenie tkanek miękkich otaczających wyrastający ząb. Zwykle dotyka trzecich trzonowców i częściej występuje w zębach górnych niż dolnych. Zapalenie powstaje, gdy bakterie gromadzą się wokół płata tkanki dziąsła pokrywającego koronę wyrastającego zęba. Stan ten może stać się zagrażający życiu, jeśli nie jest leczony. W tym artykule omówiono objawy i możliwości leczenia tego stanu.

Objawy zapalenia mogą ulec pogorszeniu w wyniku niewłaściwej higieny jamy ustnej. Chociaż regularne szczotkowanie i nitkowanie jamy ustnej może pomóc w zapobieganiu gromadzenia się płytki nazębnej w operculum, lekarz stomatolog może zalecić skierowanie do specjalisty w celu ekstrakcji zęba. Ta procedura jest również nieodwracalna, więc dostawcy usług stomatologicznych muszą rozważyć ryzyko i korzyści różnych opcji leczenia przed podjęciem ostatecznej decyzji. Zakażeniem lub obrzękiem dziąsła po wyrznięciu się zęba powinien jak najszybciej zająć się lekarz stomatolog.

Dotknięte dziąsło może być czerwone lub spuchnięte, krwawić, a czasem nawet powodować ból. Ten rodzaj zapalenia jest spowodowany przez płat tkanki dziąsła, który może utknąć pod zębami, powodując infekcję. Podczas gdy powszechne jest oglądanie dotkniętej tkanki dziąsła, ważne jest, aby szukać pomocy medycznej, jeśli doświadczasz jakichkolwiek objawów. Jeśli płat dziąsła jest podrażniony i zainfekowany, należy go jak najszybciej usunąć.

Pericoronitis to zapalenie tkanek miękkich otaczających koronę zęba. Może mieć różne nasilenie i obejmować również sąsiednie tkanki. Nieleczone zapalenie okołokoronowe może prowadzić do zapalenia tkanki łącznej i ropnia okołokoronowego wypełnionego ropą. Objawy zapalenia okostnej wahają się od łagodnego zapalenia do poważnej infekcji. W zależności od stopnia nasilenia, może mieć charakter przewlekły lub ostry.

Czas trwania

Czas trwania gojenia się dziąsła po wyrznięciu się zęba zależy w dużej mierze od miejsca ekstrakcji zęba. Jeśli jest to zwykła ekstrakcja, zostanie ona przeprowadzona w znieczuleniu miejscowym. Proces ten może być bolesny, ale jest to tylko tymczasowe i dziąsło będzie się z czasem odrastać. Po upływie pierwszych 24 godzin, obszar wokół zęba powinien być utrzymywany w czystości i wolny od twardych pokarmów. Ważne jest, aby postępować zgodnie z zaleceniami dentysty, ale można również przyjmować dostępne bez recepty środki przeciwbólowe. Okłady z lodu mogą być również przydatne w celu zmniejszenia obrzęku i stanu zapalnego.

Po upływie czterech do sześciu tygodni od wyrżnięcia się zęba dziąsło jest prawie całkowicie wyleczone. Tkanka wokół miejsca ekstrakcji jest wrażliwa i silnie unaczyniona, dlatego należy unikać żucia i szczotkowania w jej pobliżu. Jednak nawet jeśli zębodół jest prawie całkowicie wygojony, nadal jest narażony na zakażenie i ryzyko pęknięcia nowej warstwy tkanki dziąsła. Na tym etapie panewka jest zagojona w 90 procentach. Tkliwość w miejscu ekstrakcji jest normalna, ale nie powinna być znaczna.

Po usunięciu zęba należy przez kilka godzin unikać pokarmów stałych. Pokarm stały może powodować dalszy ból, ponieważ wywiera dodatkowy nacisk mechaniczny na miejsce ekstrakcji. Najlepiej przez pierwsze 24 godziny spożywać tylko pokarmy płynne lub półstałe, a po trzecim dniu przejść na pokarmy miękkie. Ważne jest płukanie ciepłą, słoną wodą, ale należy unikać palenia papierosów i picia przez słomki, ponieważ mogą one zwiększyć ryzyko powstania skrzepu krwi.

Przez kilka dni po usunięciu zęba można również unikać jedzenia jakichkolwiek twardych pokarmów. Staraj się nie żuć rzeczy, które są twarde, takich jak lód. Należy pić dużo wody i utrzymywać miejsce ekstrakcji w czystości za pomocą słonej wody. Należy również unikać szczotkowania miejsca ekstrakcji, co może zwiększyć szanse na zakażenie. Zwykła szczoteczka do zębów i płyn do płukania ust pomogą zapobiec zakażeniu. Jeśli nie jesteś pewien, czy szczotkowanie jest bezpieczne, kup okład z lodu przeznaczony specjalnie do tego celu.

Podobne tematy